Reklama

Reklama

Nabór wniosków o świadczenie 500+. O tych zmianach trzeba pamiętać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Nabór wniosków o świadczenie 500+. O tych zmianach trzeba pamiętać - Zdjęcie główne

Czy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje waloryzację 500+? | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Ruszył nabór wniosków o przyznanie świadczenia 500+ na najbliższy rok. Okres świadczeniowy potrwa od 1 lutego 2022 do 31 maja 2023 roku.

Reklama

Od początku lutego możemy ubiegać się o przyznanie wypłat z programu 500+ na kolejny okres świadczeniowy. W tym roku jednak wprowadzono istotne dla osób składających wnioski zmiany. 

Zmiany w sposobie składania wniosków 500+

Po pierwsze, w przeciwieństwie do poprzednich lat, kiedy wnioski należało składać w ośrodkach pomocy społecznej, w tym roku program „Rodzina 500+” jest realizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – wnioski składamy więc do ZUS-u. Po drugie – należy je składać wyłącznie drogą elektroniczną – poprzez platformę PUE ZUS, przez portal banku, w którym mamy konto lub przez platformę Emp@tia. Ostatnią ze zmian obowiązujących od tego roku jest to, że wypłaty świadczenia nie będą wypłacane w gotówce - przekazywane są wyłącznie na wskazane konto bankowe.

Minister Maląg: Nie będzie waloryzacji 500+

W związku z wysoką inflacją wartość świadczenia „Rodzina 500+” zmalała. Czy ministerstwo planuje dostosowanie stawki wypłat do obecnej sytuacji gospodarczej? W wywiadzie dla Radia Zet minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przyznała, że na ten moment nie ma planów waloryzacji świadczenia 500+.  Wysokość wypłat nie ulegnie zmianie, minister przekonuje jednak, że uwagę należy zwrócić na inne programy wspierające rodziny. 

„Rząd PiS wprowadził program 500 plus, 177 mld trafiło już do rodzin, miesiąc w miesiąc pieniądze trafiają na 6,5 mln dzieci. Wprowadzamy kolejne rozwiązania, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, przeprowadzamy zmiany na rynku pracy, idziemy w kierunku rozszerzenia komponentów wsparcia rodziny. Powinniśmy spojrzeć na wprowadzane świadczenia” – mówiła minister Maląg. 

Wspomniany Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obowiązuje od początku tego roku. Przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Maksymalna wysokość świadczenia wynosi 12 tysięcy złotych – o wysokości wypłat decydują rodzice (1000 złotych miesięcznie przez rok, lub 500 zł na miesiąc przez dwa lata). 

 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy