Reklama

Reklama

Wyjeżdżasz na ferie? Sprawdź, gdzie szukać pomocy medycznej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Wyjeżdżasz na ferie? Sprawdź, gdzie szukać pomocy medycznej - Zdjęcie główne

Wyjeżdżasz na ferie? Sprawdź, gdzie szukać pomocy medycznej | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Ferie w województwie łódzkim zbliżają się wielkimi krokami. Już 14 lutego najmłodsi rozpoczną dwutygodniowy odpoczynek od zajęć szkolnych, a dla wielu rodzin okres feryjny wiąże się ponadto z wyjazdami. Warto wiedzieć, gdzie znaleźć pomoc medyczną w przypadku niespodziewanej choroby lub nieszczęśliwego wypadku.

Reklama

TPK, czyli konsultacje medyczne przez telefon

Z lekarzem, pielęgniarką i położną możesz bezpłatnie skonsultować się przez Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Pod bezpłatnym numerem 800 137 200 między godz. 18:00 a 8:00 rano od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta, czyli poza godzinami pracy POZ, bez wychodzenia z domu otrzymasz konsultację medyczną.

Nocna i świąteczna pomoc medyczna

W nocy (po godzinie 18.00), w soboty, niedziele i święta możesz skorzystać z pomocy medyków przyjmujących w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Listę takich placówek w województwie łódzkim znajdziesz tutaj – KLIK. Placówki tego typu w innych regionach Polski znajdziesz na stronach internetowych wojewódzkich oddzialów NFZ.

Jeśli poczujesz się źle w ciągu dnia, udaj się do najbliższej przychodni POZ w miejscowości, w której obecnie przebywasz. 

Bezpłatna infolinia NFZ

Możesz też skontaktować się z bezpłatną, całodobową infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590. Tu dowiesz się m.in. gdzie znaleźć najbliższą placówkę medyczną – przychodnię zdrowia, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, szpitalny oddział ratunkowy czy aptekę, która pełni dyżur nocny.

Szpitalny oddział ratunkowy 

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia zgłoś się do izby przyjęć, szpitalnego oddziału ratunkowego albo wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Aktualny wykaz szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć znajdziesz na stronach internetowych wojewódzkich oddziałów NFZ. 

W górach pomoc zapewnia Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego numer alarmowy to 985 lub 601 100 300.

Ferie za granią? Pamiętaj o EKUZ i UCC

Gdy planujesz ferie poza granicami Polski, w Unii Europejskiej, pamiętaj aby zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dokument potwierdza nasze prawo do korzystania za granicą z niezbędnych świadczeń zdrowotnych. Dotyczy to również nagłego zachorowania na COVID-19. O tym, jakie świadczenia są dla danej osoby niezbędne, decyduje lekarz w państwie pobytu.

Źródło: NFZ Łódź

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy