reklama

"07 zgłoś się", a nawet film o agencie 007. Zgierzanie i pabianiczanie na szklanym ekranie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Roman Sumik (Wikipedia)/ "Pozdrowienia z Rosji"/ "Szpilki na Giewoncie"

"07 zgłoś się", a nawet film o agencie 007. Zgierzanie i pabianiczanie na szklanym ekranie - Zdjęcie główne

Rozsławiają nasze region i Polskę. Mowa o aktorach, których możemy podziwiać na szklanym ekranie. Kto ze Zgierza i Pabianic zrobił karierę i wypłynął na szersze wody? | foto Roman Sumik (Wikipedia)/ "Pozdrowienia z Rosji"/ "Szpilki na Giewoncie"

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzRozsławiają nasze region i Polskę. Mowa o aktorach, których możemy podziwiać na szklanym ekranie. Kto ze Zgierza i Pabianic zrobił karierę i wypłynął na szerokie wody?
reklama

Łódź filmem stoi. Często jest wybierana przez filmowców, zobowiązuje także łódzka filmówka. Nie tylko jednak mieszkańcy stolicy województwa zasłynęli na szklanym ekranie. Tym razem przyglądamy się aktorom, pochodzącym ze Zgierza i Pabianic.

Ze Zgierza na głębokie wody. Władysław Sheybal zagrał u boku Seana Connery'ego

Władysław Sheybal, znany jako Vladek Sheybal. Urodził się 12 marca 1923 roku w Zgierzu. Zmarł zaś w 1992 r. w Londynie.

Urodził się w rodzinie o szkockich korzeniach, z aktorskimi tradycjami. Prapradziadek Władysława - Kazimierz Skibińki (1786-1858) był aktorem, z kolei brat Kazimierz Sheybal reżyserem i aktorem filmów dokumentalnych.

Władysław Sheybal profesjonalną karierę sceniczną rozpoczął w Teatrze I Armii Wojska Polskiego w Łodzi. Zagrał Muzykanta w "Weselu" Wyspiańskiego. Występował także w teatrach w Krakowie, Katowicach i Warszawie. W filmie po raz pierwszy zagrał w 1956 r. w "Kanale" Andrzeja Wajdy. 

reklama

Później wyjechał za granicę.

Największą sławę przyniosła mu rola szachisty w "Pozdrowieniach z Rosji", a zatem drugiego filmu o przygodach Jamesa Bonda. Jak się okazuje, do przyjęcia tej roli musiał go namawiać sam Sean Connery. Nie podobał mu się scenariusz i sama rola członka przestępczej organizacji Spectre.

- Jedna scena na początku filmu i dwie krótkie sceny przy końcu. No i ta moja śmierć! Być kopniętym szpicem buta nasyconym trucizną! Co za dziwaczny pomysł

- wspominał później.

reklama

Aktor Maciej Kozłowski pochodził ze Zgierza

W Zgierzu wychował się ponadto Maciej Kozłowski (ur. 1957). Co prawda do 12. roku życia mieszkał w Kargowej, a dopiero później w Zgierzu. Tutaj ukończył Technikum Gospodarki Wodnej. Studiował na łódzkiej filmówce. Jego filmografia jest bardzo bogata:

  • "Kingsajz"
  • "Kroll"
  • "Psy"
  • "Lista Schindlera"
  • "Nic śmiesznego"
  • "Kiler"
  • "Ogniem i Mieczem".
Grał także w teatrze - w Teatrze Nowym w Poznaniu czy Teatrze Narodowym w Warszawie. 

Za najważniejszą rolę teatralną uważał postać niezrównoważonego psychicznie mężczyzny w spektaklu "Zagubieni" Macieja Dejczera.

Maciej Kozłowski zmarł w 2010 roku.

reklama

Aktorzy z Pabianic. Ich filmografia jest naprawdę bogata

Z Pabianic z kolei pochodzi Agnieszka Kotlarska. Urodziła się w 1971 roku. Zmarła zaś 9 lat temu w Warszawie. Aktorka zagrała m.in. w serialach: "13. posterunek", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe", "Trzeci oficer", "Plebania", "Klan", "Na Wspólnej", "Przyjaciółki" czy "Brzydula".

W Pabianicach urodziła się także Krystyna Mikołajewska (1939). Studia aktorskie ukończyła w Krakowie. Po ich ukończeniu grała w teatrze w Kaliszu, a później na deskach teatrów wrocławski, krakowskich i warszawskich. 

reklama

Znana jest roli Sary w "Faraonie" Jerzego Kawalerowicza.

Inne produkcje filmowe z jej udziałem to:

"Jadą goście jadą", "Cała naprzód", Morderca zostawia ślad", "Lato pełne wstydu". 

W Pabianicach urodziła się również Marlena Miarczyńska (1952), a właściwie Maria Magdalena Miarczyńska. Ukończyła studia na wydziale aktorskim łódzkiej filmówki.

Występowała w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w Teatrze Narodowym w Warszawie, w Teatrze na Woli.

Znana jest również z ról w filmach - "07 zgłoś się", "Plebania", "Klan", "Na Wspólnej", "Altrenatywy 4" czy "Dziewczyny ze Lwowa". 

Z Pabianicami związany był także aktor Jerzy Czapliński. Zmarł nagle dwa lata temu w wieku 68 lat. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi. Pracował też w łódzkich teatrach - Teatrze Muzycznym, Teatrze Powszechnym i Teatrze Dialog. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama