Łódź filmem stoi. Często jest wybierana przez filmowców, zobowiązuje także łódzka filmówka. Nie tylko jednak mieszkańcy stolicy województwa zasłynęli na szklanym ekranie. Tym razem przyglądamy się aktorom, pochodzącym ze Zgierza i Pabianic.
Ze Zgierza na głębokie wody. Władysław Sheybal zagrał u boku Seana Connery'ego
Władysław Sheybal, znany jako Vladek Sheybal. Urodził się 12 marca 1923 roku w Zgierzu. Zmarł zaś w 1992 r. w Londynie.Urodził się w rodzinie o szkockich korzeniach, z aktorskimi tradycjami. Prapradziadek Władysława - Kazimierz Skibińki (1786-1858) był aktorem, z kolei brat Kazimierz Sheybal reżyserem i aktorem filmów dokumentalnych.
Władysław Sheybal profesjonalną karierę sceniczną rozpoczął w Teatrze I Armii Wojska Polskiego w Łodzi. Zagrał Muzykanta w "Weselu" Wyspiańskiego. Występował także w teatrach w Krakowie, Katowicach i Warszawie. W filmie po raz pierwszy zagrał w 1956 r. w "Kanale" Andrzeja Wajdy.
Później wyjechał za granicę.
Największą sławę przyniosła mu rola szachisty w "Pozdrowieniach z Rosji", a zatem drugiego filmu o przygodach Jamesa Bonda. Jak się okazuje, do przyjęcia tej roli musiał go namawiać sam Sean Connery. Nie podobał mu się scenariusz i sama rola członka przestępczej organizacji Spectre.
- Jedna scena na początku filmu i dwie krótkie sceny przy końcu. No i ta moja śmierć! Być kopniętym szpicem buta nasyconym trucizną! Co za dziwaczny pomysł
- wspominał później.
Aktor Maciej Kozłowski pochodził ze Zgierza
W Zgierzu wychował się ponadto Maciej Kozłowski (ur. 1957). Co prawda do 12. roku życia mieszkał w Kargowej, a dopiero później w Zgierzu. Tutaj ukończył Technikum Gospodarki Wodnej. Studiował na łódzkiej filmówce. Jego filmografia jest bardzo bogata:
- "Kingsajz"
- "Kroll"
- "Psy"
- "Lista Schindlera"
- "Nic śmiesznego"
- "Kiler"
- "Ogniem i Mieczem".
Za najważniejszą rolę teatralną uważał postać niezrównoważonego psychicznie mężczyzny w spektaklu "Zagubieni" Macieja Dejczera.
Maciej Kozłowski zmarł w 2010 roku.
Aktorzy z Pabianic. Ich filmografia jest naprawdę bogata
Z Pabianic z kolei pochodzi Agnieszka Kotlarska. Urodziła się w 1971 roku. Zmarła zaś 9 lat temu w Warszawie. Aktorka zagrała m.in. w serialach: "13. posterunek", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe", "Trzeci oficer", "Plebania", "Klan", "Na Wspólnej", "Przyjaciółki" czy "Brzydula".W Pabianicach urodziła się także Krystyna Mikołajewska (1939). Studia aktorskie ukończyła w Krakowie. Po ich ukończeniu grała w teatrze w Kaliszu, a później na deskach teatrów wrocławski, krakowskich i warszawskich.
Znana jest roli Sary w "Faraonie" Jerzego Kawalerowicza.
Inne produkcje filmowe z jej udziałem to:
"Jadą goście jadą", "Cała naprzód", Morderca zostawia ślad", "Lato pełne wstydu".
W Pabianicach urodziła się również Marlena Miarczyńska (1952), a właściwie Maria Magdalena Miarczyńska. Ukończyła studia na wydziale aktorskim łódzkiej filmówki.
Występowała w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w Teatrze Narodowym w Warszawie, w Teatrze na Woli.
Znana jest również z ról w filmach - "07 zgłoś się", "Plebania", "Klan", "Na Wspólnej", "Altrenatywy 4" czy "Dziewczyny ze Lwowa".
Z Pabianicami związany był także aktor Jerzy Czapliński. Zmarł nagle dwa lata temu w wieku 68 lat. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi. Pracował też w łódzkich teatrach - Teatrze Muzycznym, Teatrze Powszechnym i Teatrze Dialog.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.