Reklama

Reklama

Będzie piąty przystanek kolejowy w Zgierzu. Zyskają mieszkańcy Rudunek, Stępowizny i Zegrzanek

Opublikowano: sob, 28 maj 2022 16:10
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz W Zgierzu mieszkańcy i podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały wreszcie umowę z wykonawcą na budowę nowego peronu w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Efektem inwestycji o wartości 3,6 mln zł będzie lepszy dostęp do kolei na linii Łódź – Łowicz.

Reklama

To już piąta stacja w Zgierzu, przydałaby się też szósta

Nowy przystanek Zgierz Rudunki powstanie w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Zegrzanki w Zgierzu, na jednotorowej linii łączącej Łódź z Łowiczem. Wysokość peronu zapewni podróżnym wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki. Energooszczędne oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Peron zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wygodne przesiadki zapewni parking dla samochodów oraz stojaki dla rowerów. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w czwartym kwartale 2022 r. a zakończenie na przełomie 2023 i 2024.

Inwestycja z pewnością ułatwi dojazd pociągiem do Łodzi mieszkańcom południowo-wschodniej części Rudunek, w tym Stępowizny i Zegrzanek. Mieszkańców południowo-zachodnich Rudunek od grudnia ubiegłego roku obsługuje bowiem przystanek Łódź Jaracza. Społecznicy już jakiś czas temu proponowali miastu budowę mini-centrum przesiadkowego autobus miejski – kolej dosłownie drzwi w drzwi, jednak mimo pozytywnej decyzji o budowie stacji Zgierz Rudunki, władze Zgierza nie zajęły w tej kwestii stanowiska. Trzeba też uczciwie dodać, że na linii kutnowskiej pomiędzy przystankami Zgierz Jaracza a Zgierz Północ, brakuje jeszcze jednego w okolicach ul. Ciosnowskiej. Budowa stacji w tym miejscu znacząco poprawiłaby dostęp do kolei mieszkańcom tej części Proboszczewic oraz Starego Miasta. Zwłaszcza po likwidacji tramwaju linii 46 Ozorków – Łódź, która była dla nich oknem na świat.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W województwie łódzkim projekt przystankowy obejmuje 6 lokalizacji. Oprócz przystanku Zgierz Rudunki są to: Stare Grudze, Izabelów, Jedlicze koło Zgierza, Łódź Zarzew, Tomaszówek. Na liście rezerwowej znajdują się także m.in. przystanki Żakowice Południowe, Głowno Północne i Zaosie. W pierwszej połowie tego roku planowane jest podpisanie umowy na budowę przystanku Jedlicze koło Zgierza. Budowany jest już przystanek Tomaszówek na linii Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna. Stare Grudze i Izabelów powstaną w 2023 roku. Łódź Zarzew będzie zaś realizowany w latach 2023-2024.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy