Stary Młyn w Zgierzu na jeden dzień zamienił się w klasę lekcyjną i estradę dla ponad 200 uczniów szkół podstawowych ze Zgierza. Na scenie stanęli ambasadorzy Eco Studio ELECTRO– SYSTEM, Saszan i Kuba Adamiak. Szkołą, której udało się zebrać najwięcej, bo 173 kg elektroodpadów, była SP nr 12 ze Zgierza.
Cieszę się bardzo, że zostałam ambasadorką tak potrzebnego projektu! Wraz z organizacją odzysku ELECTRO - SYSTEM i Kubą Adamiakiem opowiadamy o tym jak dbać o nasz Dom - Ziemię! Jest jedna prosta zasada, którą powtarzamy zarówno podczas spotkań „w realu”, jak i w naszych social mediach: „Nie wyrzucaj elektrośmieci do zwykłego kosza na śmieci! Przekaż je do recyklingu!”
- mówiła Saszan.
Walka z elektroodpadami
Najlepszym sposobem na wyczulenie młodego pokolenia na ekologię jest edukacja. Najlepiej, jeśli jest ona połączona z dobrą zabawą. Już po raz czwarty Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego przygotowała warsztaty, zbiórkę elektroodpadów i konkursy z nagrodami.
W tym roku mamy 10 spotkań z młodzieżą w całej Polsce. Dziś jest siódme, a we wrześniu będzie ostatnie, na którym wyłonimy zwycięską szkołę. Będzie pokaz zaproszonej gwiazdy i nagroda rzeczowa dla szkoły. Najważniejsze jest jednak edukowanie uczniów, a najlepszą formą zapamiętania jest dobra zabawa.
- mówi Monika Batogowska, organizatorka imprezy.
Uczniowie ze zwycięskiej szkoły, czyli tej, która zgromadzi najwięcej odpadów, w trzecim tygodniu września pojadą do Warszawy na wielki finał, organizowany w trakcie międzynarodowego dnia sprzątania świata.
Tony elektroodpadów zebrane przez uczniów
Zaproszono uczniów ze wszystkich szkół podstawowych w Zgierzu. Każdy przyniósł elektroodpady małych gabarytów, po to by je zważyć i przekazać do utylizacji.
Dzieci przynoszą różne rzeczy. Mamy bardzo dużo baterii, stare sprzęty elektroniczne jak np. telewizor 20 cali, stare komputery, klawiatury, zegarki elektroniczne, stare telefony, radia. Jedno z dzieci przyniosło nawet odkurzacz. Średnio z każdego takiego spotkania wywożone jest około pół tony elektroodpadów. Zdarza się, że jedna szkoła przyniesie nawet 300 kg.
- mówi Sławomir Wesołowski z Eco Studio Electro – System.
Uczniowie zaangażowali się w warsztaty i konkursy. Dowiedzieli się jakie rzeczy można tworzyć z elektroodpadów jak np. instrumenty, meble, a nawet plomby dentystyczne.
Edukacja poprzez zabawę
W sali kinowej Starego Młyna zebrali się uczniowie z piątych, szóstych i siódmych klas wszystkich zgierskich szkół podstawowych. Przemówienie wygłosił prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski, który był patronem honorowym oraz ekspert w sprawie recyklingu i Tomasz Sołtys z Electro-System.Uczniowie sprawdzali informacje na swoim sprzęcie elektronicznym, jak powinni go recyklingować. Podczas konkursów odpowiadali na pytania np. czym jest electrobox i co możemy do niego wrzucić lub jaki sprzęt możemy bezpłatnie oddać do dużego marketu, bez konieczności zakupu nowego sprzętu.
Gwiazdą, która rozruszała zebranych i wprowadziła dużo dobrej energii była Saszan oraz jej tancerki. Podczas koncertu zaśpiewała jeden ze swoich nowych utworów „Kwaśny smak”.
Akcja edukacyjna Eco Studio ELECTRO – SYSTEM
Pierwsza edycja programu odbyła się w pandemii, dlatego jej forma była zdalna. Od 2022 roku uczniowie mają okazję na żywo uczestniczyć w wydarzeniu, rozmawiać z prowadzącymi i brać udział w konkursach.
Pandemia zaskoczyła nas wszystkich, jednak od początku bardzo pomogła nam aktywność influencerów, którzy są znani młodemu pokoleniu. W pierwszej edycji oprócz Kuby Adamiaka, który jest z nami już po raz czwarty, była Kinga Sawczuk. Cieszymy się, że już po raz drugi możemy organizować akcję twarzą w twarz z uczniami. W ten sposób dużo więcej się nauczą.
- mówi Monika Batogowska.
Celem Eco Studio ELECTRO – SYSTEM jest edukacja młodego pokolenia, które już za kilka lat wejdzie w dorosłość. Dzięki nauce o ekologii w praktyczny sposób będą mogli więcej zapamiętać i świadomie segregować odpady.
Na kanale Eco Studio na platformie YouTube dostępne są materiały edukacyjne dla nauczycieli, którzy mogą je wykorzystać podczas lekcji przyrody i godzin wychowawczych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.