reklama

Dzień Tkacza w Zgierzu. Święto z długą tradycją [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Dzień Tkacza w Zgierzu. Święto z długą tradycją [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
20
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ZgierzW warsztatach tkackich można było wziąć udział podczas Dnia Tkacza/Tkaczki, który w niedzielę (6 października) został zorganizowany w Pracowni Tkackiej w Domu Tkacza. Na chętnych przez niemal cały dzień czekały panie, które pokazywały, jak własnoręcznie wykonać prosty wzór.
reklama

Atrakcje podczas Dnia Tkacza w Zgierzu

Dzień Tkacza i Tkaczki w Zgierzu to już tradycja, właśnie dlatego, że kiedyś miasto było jednym z najważniejszych punktów na mapie w tej dziedzinie. W Zgierzu przygotowano różne atrakcje w tym quiz i zwiedzanie instytucji, w których odkrywano tajemnice tkactwa.

W Domu Tkacza odbywały się warsztaty tkania na bardku. Każdy z odrobiną cierpliwości i czasu mógł przygotować własne pasy.

Trzeba było długo stać. Robiłyśmy je około godziny, ale to było ciekawe.

- mówiła Ala i Asia, które brały udział w warsztatach.

Dzień Tkacza był także okazją do regularnych spotkań tkackich, które odbywają się w Domu Tkacza w Zgierzu.

Pracownicy muzeum przybliżali mieszkańcom historię miasta

Z okazji Dnia Tkacza/Tkaczki pracownicy zgierskiego muzeum oprowadzali po placówce i przybliżali mieszkańcom historię miasta. Zainteresowani mogli uczestniczyć w miejskiej grze, w ramach której trzeba było odwiedzić różne punkty w Zgierzu. Jeśli kogoś ciekawiło życie w mieście sprzed wielu lat, w Centrum Konserwacji Drewna mógł dowiedzieć się, jak wyglądały tradycyjne domy tkaczy i ich codzienne życie.

reklama

Jest spore zainteresowanie. Zarówno grupy, jak i prywatne osoby przychodzą do nas od samego początku od godziny 10.

- mówiła nam pracownica muzeum.

Dzień Tkacza/Tkaczki z długą tradycją

Impreza organizowana jest od 2009 roku i uczestniczy w niej wiele instytucji. W Zgierzu, mieście XIX-wiecznych tkaczy i XX-wiecznych tkaczek oraz włókniarek, organizuje fundacja "Twórczy, Aktywni" we współpracy z Parkiem Kulturowym Miasto Tkaczy, Muzeum Miasta Zgierza i Centrum Konserwacji Drewna. W wydarzenie włączały się też inne organizacje pozarządowe i szkoły.

Zakłady przemysłowe w Zgierzu nie tylko odgrywały istotną rolę w gospodarce miasta, ale także angażowały się aktywnie w sferę socjalną i rozrywkową swoich pracowników.

reklama

W okresie PRL-u wiele przedsiębiorstw prowadziło programy wsparcia socjalnego i zapewniało dostęp do opieki zdrowotnej, czy kolonie dla dzieci oraz do zakładowych placówek kulturalno-sportowych.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama