Reklama

Reklama

Egzamin na prawo jazdy gorszy niż matura? Sprawdzamy, jak spisują się kursanci ze Zgierza i okolic

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PAP

Egzamin na prawo jazdy gorszy niż matura? Sprawdzamy, jak spisują się kursanci ze Zgierza i okolic - Zdjęcie główne

Zdawalność praktycznego egzaminu na prawo jazdy wśród mieszkańców powiatu zgierskiego utrzymuje się na poziomie 25-30% | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Zdawalność praktycznego egzaminu na prawo jazdy kursantów z powiatu zgierskiego nie powala - wynosi zaledwie 25-30 proc. Statystyki utrzymują się na podobnym poziomie od dłuższego czasu. Dlaczego tak trudno zdać prawko?

Reklama

Instruktorzy z powiatu zgierskiego mówią o przyczynach niskiej zdawalności

Zły egzaminator czy stres? Najczęściej takie przyczyny oblania praktycznego egzaminu na prawo jazdy podają kursanci.

Zdaniem Sławomira Górczyńskiego, właściciela auto szkoły z Głowna, ani jedno, ani drugie, choć stres rzeczywiście robi swoje, ale przyczyna w ocenie instruktora leży gdzie indziej.

- Instruktaż przeprowadzania egzaminy jest zły. Egzaminatorzy oceniają poszczególne elementy, a nie całość jazdy - mówi w rozmowie z TuZgierz.pl Sławomir Górczyński. - Wyobraźmy sobie sytuację, że kandydat na kierowcę bardzo dobrze się zaprezentował, ale nie zatrzymał się na tzw. "zielonej strzałce" na skrzyżowaniu, na którym było pusto. Nie doprowadził do niebezpiecznej sytuacji, mimo to egzaminator jest zobowiązany przerwać taki egzamin, bo inaczej straciłby pracę - dodaje instruktor.

Kolejny problem, w ocenie instruktorów, to fakt, że w Polsce uczy się zdania egzaminu, a nie bezpiecznej jazdy. Kursanci jeżdżą jedynie po miastach, w których będą zdawać egzamin. Pół biedy, jeśli ktoś mieszka poza ośrodkiem egzaminacyjnym, wówczas sprawdzi swoje umiejętności w trasie. Inni nie mają zbyt wielu okazji do nauki jazdy na drodze szybkiego ruchu, a przecież na takich trasach najczęściej dochodzi do wypadków.

Wyniki zdawalności dla poszczególnych miast i powiatów prezentowane są na stronach internetowych lokalnych samorządów. Raporty przygotowują wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Można by pokusić się o stworzenie rankingu szkół nauki jazdy, niemniej jednak nie byłby on miarodajny. Jedne auto szkoły uczą kilku kursantów, inne kilkudziesięciu, są też takie, które przygotowywały do egzaminu kilkaset osób w skali kwartału.

- Są szkoły, które przygotowywały do egzaminu jedną osobę, która zdała egzamin za pierwszym razem. Mają zdawalność 100 proc. Tymczasem inni mają znacznie więcej kursantów - dodaje Sławomir Górczyński.

Kursanci z powiatu zgierskiego nierzadko decydują się na zdawanie egzaminu w Skierniewicach, to filia Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. Sama Łódź kursantów odstrasza - duże miasto, sporo remontów.

- Podobno jak się zda prawo jazdy w Łodzi, to już żadna droga w Polsce nie będzie straszna. To chyba prawda, bo liczba wielopasmowych skrzyżowań, zmian pierwszeństwa i przede wszystkim remontów wpływających na nieco problematyczną naukę jazdy u początkujących kierowców jest ogromna - twierdzi pan Bartosz z Widzewa w Łodzi.

Choć jak pokazują dane powiatu zgierskiego, mieszkańcy naszego regionu zdają egzaminy w następujących miastach: Łódź, Skierniewice, Sieradz, Chełm, Toruń, Kalisz, Leszno, Wrocław, Włocławek, Piotrków Trybunalski, Bydgoszcz, Katowice, Warszawa, Nowy Sącz.

Zdawalność egzaminów na prawo jazdy kursantów z powiatu zgierskiego - statystyki

Jakie błędy zwykle popełniają podczas egzaminów? Niezmiennie od kilku lat - niezatrzymanie się na znaku stop i "zielonej strzałce", nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Statystyki zdawalności (kat. B, egzamin praktyczny) kandydatów na kierowców w powiecie zgierskim (dane za III kwartał 2022). Wynika z nich, że kursanci szkolą się w OSK m.in. w Zgierzu, okolicach i Łodzi.

 • Firma "Beta Mirosław Beta - 33,33%, 9 egzaminów, 3 z wynikiem pozytywnym
 • Auto Szkoła "Quatro" Zbigniew Porębski - 29,40%, 34 egzaminy, 10 z wynikiem pozytywnym
 • Auto Szkoła Sławomir Górczyński - 29,09% - 55 egzaminów, 16 z wynikiem pozytywnym
 • "Grześ" Auto Szkoła Grzegorz Balcerak - 28,77%, 212 egzaminów, 60 z wynikiem pozytywnym
 • Firma Usługowa "ABeS" Jacek Sadłowski - 27,42%, 62 egzaminy, 17 z wynikiem pozytywnym
 • Auto Szkoła "U Zbyszka" Beata Ciupińska - 26,66%, 90 egzaminów, 24 z wynikiem pozytywnym
 • "Półbratek" Waldemar Półbratek - 25,58%, 43 egzaminy, 11 z wynikiem pozytywnym
 • Jakub Pakowski "Mobil" - 25,40%, 63 egzaminy, 16 z wynikiem pozytywnym
 • "AB Complex" Adam Budzyński - 21,88%, 32 egzaminy, 7 z wynikiem pozytywnym
 • "Driver" Auto Szkoła - 20,39%, 255 egzaminów, 52 z wynikiem pozytywnym
 • Auto Szkoła "Speed" Krystyna Szczepańska - 20%, 20 egzaminów, 4 z wynikiem pozytywnym
 • Auto Szkoła Jarosław Szałowski - 19,5%, 21 egzaminów, 4 z wynikiem pozytywnym
 • Auto Szkoła Jacek Granosik - 14,66%, 116 egzaminów, 17 z wynikiem pozytywnym
Dodajmy, że trend ogólnopolski jest taki, że w dużych miastach Polski spada zdawalność na prawo jazdy. Na stałym poziomie utrzymuje się jedynie w Warszawie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy