Stare czarno-białe lub w sepii zdjęcia mają swój klimat. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Zgierz przez wszystkie lata swego istnienia bardzo się zmieniał. Mamy fotografie z ulicy Długiej czy Rembowskiego i możemy sobie porównać, jak one wyglądały dawno, a jak teraz się prezentują. Na szczęście zachowało się też sporo zabytków m.in. drewniaki, kościoły czy miejska łaźnia. Czy rozpoznajecie wszystkie te miejsca na starych zdjęciach Zgierza?
CZYTAJ TAKŻE: Stare zdjęcia Zgierza i okolic. Zobacz fotografie kościołów w powiecie zgierskim [galeria]
Miejsca, których już nie ma na mapie Zgierza
Jak można się domyślić nie wszystkie zabytki przetrwały upływ czasu czy wojnę. Niektóre z nich przeszły np. do muzeów. Na jednym ze zdjęć (pocztówce) widać historyczny widok placu Kilińskiego.
- Drewniany przystanek widoczny za tramwajem w latach 80-tych został przeniesiony do Łodzi, do jednego z muzeów, gdzie znajduje się do dzisiaj. Szkoda że nie można go sprowadzić z powrotem do Zgierza - ubolewa prowadzący profil na Fb: Zgierz - stare zdjęcia i pocztówki.
Niektóre miejsca zrujnowano podczas II wojny światowej m.in. kościół ewangelicki z 1825 roku. Wyburzony około 1940 roku (nieodbudowany). Najstarsza część Zgierza mieści się nieopodal kościoła katolickiego pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Oprócz jednego domu (przy ul. Wróblej 4) nie ma już zabudowań sprzed XIX wieku. Z 1820 roku pochodzi budynek starej plebanii.
Zachowało się z kolei ok. 30 zgierskich drewniaków. To właśnie z nich miasto słynie i możemy je obecnie oglądać, przechadzając się po Mieście Tkaczy Parku Kulturowym.
Zapraszamy do obejrzenia starych fotografii w naszej galerii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.