Reklama

Reklama

Jak pomóc duszom naszych bliskich? To nie jest takie trudne!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

Jak pomóc duszom naszych bliskich? To nie jest takie trudne! - Zdjęcie główne

Czy Święto Zmarłych to tylko 1 listopada? | foto Michał Pietrzak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Mimo że uroczystość Wszystkich Świętych już minęła, zgierzanie cały czas wybierają się na cmentarze. Tradycja Kościoła katolickiego mówi, że to właśnie 2 listopada należy wspominać zmarłych bliskich. Ponadto cały czas mamy jeszcze możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Czym on jest? Sprawdziliśmy.

Reklama

Wszystkich Świętych czy Zaduszki - kiedy należy wspominać zmarłych?

1 listopada jest dniem, w którym obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych oraz modlimy się do tych chrześcijan, którzy trafili do nieba. Według tradycji Kościoła katolickiego to Zaduszki poświęcono zmarłym wiernym i dopiero tego dnia powinniśmy wspominać naszych bliskich. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, tym bardziej, że to właśnie 1 listopada dostajemy w pracy wolne.  

- W tradycji polskiej uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy. Co prawda to uroczystość kościelna, jednakże wtedy Polacy tłumnie nawiedzają cmentarze, modlą się i wspominają tych, którzy odeszli, to wynika - czego nie da się ukryć, że mamy ogromny szacunek do naszych przodków - mówi ksiądz Paweł Kłys, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.   

Czym jest odpust zupełny?

Zatłoczone nekropolie i korki na drogach rzeczywiście świadczą o tym, że w okolicach Wszystkich Świętych chętnie chodzimy na cmentarze do naszych bliskich. Dodatkowo jeżeli jesteśmy wierzącymi katolikami, możemy ich duszom jeszcze bardziej pomóc. 

 - Od 1 do 8 listopada trwa oktawa uroczystości Wszystkich Świętych. To właśnie w tych dniach możemy uzyskać odpust zupełny, który obok kwiatów i zniczy możemy ofiarować naszym zmarłym - dodaje ksiądz Paweł Kłys.

Odpust zupełny to darowanie przez Boga całej kary za te grzechy, które zostały już nam odpuszczone. To, że byliśmy u spowiedzi, wcale nie oznacza, że po śmierci nie spotkają nas przykre konsekwencje z powodu naszych ziemskich wybryków. Dlatego z pomocą przychodzi odpust zupełny.

Aby go uzyskać, należy tego chcieć. Trzeba również spełnić szereg specjalnych zasad. Przede wszystkim musimy iść do kościoła albo kaplicy i się wyspowiadać. Nie wolno mieć na sumieniu żadnego grzechu. Dodatkowo należy przyjąć w dniu, w którym wybieramy się na grób bliskiego, komunię świętą i pomodlić się w intencjach papieskich. Powinniśmy również odmówić "Ojcze nasz" oraz "Wierzę w Boga", a podczas naszej wizyty na cmentarzu pomodlić się za tego zmarłego, któremu chcemy ofiarować odpuszczenie kary.

Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia. W okresie Wszystkich Świętych mieliśmy dotychczas okazję otrzymać go w dniach 1-8 listopada. Jednakże w tym roku, podobnie jak w zeszłym, ze względu na panującą pandemię, możliwość tę przedłużono do końca listopada. 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy