Reklama

Reklama

Jeże w Zgierzu i okolicy. Jak im pomóc? Czy można dokarmiać jeże?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marcin Kluczyński

Jeże w Zgierzu i okolicy. Jak im pomóc? Czy można dokarmiać jeże? - Zdjęcie główne

Jeże w Zgierzu i okolicy. Jak im pomóc? Czy można dokarmiać jeże? | foto Marcin Kluczyński

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz W samym Zgierzu o okolicznych miejscowościach jest dużo jeży. Teren powiatu jest mocno zalesiony, w związku z tym możemy spotkać te zwierzątka nie raz. Czy dobrze jest im zostawiać wodę i pokarm?

Reklama

Jeże w Zgierzu i okolicach. Jak się zachować?

W Polsce mamy do czynienia z dwoma gatunkami jeży: wschodnim (Erinaceusconcolor) i zachodnim (Erinaceuseuropaeus). Maja one inne ubrawienie brzusznej strony ciała i okolic oczu. Te kolczaste zwierzątka są symbolem naszego miasta. Jak pisała Wanda Chotomska "Przygody jeża spod miasta Zgierza". Czy wiemy jednak jak się w stosunku do nich zachować? Czy warto im podać wodę w gorący dzień? Czy idealnie skoszony trawnik, będzie dobrym miejscem dla jeży na odpoczynek?

Dla naszych kolczastych przyjaciół warto wystawić w ogrodzie miskę z wodą, szczególnie w ciepłe i suche dni. A co z jedzeniem? Sporo mówi się o tym, że nie jest rozważne dokarmienie dzikich zwierząt. Stworzenia miałyby się przez to "rozleniwiać" i nie szukać pożywienia na własną rękę. 

- Bardzo dużo zależy od pory roku. Jeśli mamy luty lub marzec, to warto jeże dokarmiać. One dopiero co obudziły się po śnie zimowym i nie mają wystarczająco tkanki tłuszczowej, by się ogrzać. Warto je też dokarmiać jesienią. Do tego wystarczy kocia karma. Ważne, by jeżom podawać wodę i je obserwować, czy nie są chore albo, czy nie mają kleszczy. Ostatnio mieliśmy w ośrodku mocno zakleszczonego jeżyka - mówi Jerzy Gara z Ośrodka Rehabilitacji Jeży "Jerzy dla Jeży".

Ważną kwestią jest również miejsce schronienia dla naszych kolczastych przyjaciół. Jeże lubią spać pod liśćmi i gałęziami. Dlatego warto nie uprzątać idealnie swoich ogrodów i zostawić kilka kopców, właśnie dla nich. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy