Jeże w Zgierzu i okolicach. Jak się zachować?
W Polsce mamy do czynienia z dwoma gatunkami jeży: wschodnim (Erinaceusconcolor) i zachodnim (Erinaceuseuropaeus). Maja one inne ubrawienie brzusznej strony ciała i okolic oczu. Te kolczaste zwierzątka są symbolem naszego miasta. Jak pisała Wanda Chotomska "Przygody jeża spod miasta Zgierza". Czy wiemy jednak jak się w stosunku do nich zachować? Czy warto im podać wodę w gorący dzień? Czy idealnie skoszony trawnik, będzie dobrym miejscem dla jeży na odpoczynek?Dla naszych kolczastych przyjaciół warto wystawić w ogrodzie miskę z wodą, szczególnie w ciepłe i suche dni. A co z jedzeniem? Sporo mówi się o tym, że nie jest rozważne dokarmienie dzikich zwierząt. Stworzenia miałyby się przez to "rozleniwiać" i nie szukać pożywienia na własną rękę.
- Bardzo dużo zależy od pory roku. Jeśli mamy luty lub marzec, to warto jeże dokarmiać. One dopiero co obudziły się po śnie zimowym i nie mają wystarczająco tkanki tłuszczowej, by się ogrzać. Warto je też dokarmiać jesienią. Do tego wystarczy kocia karma. Ważne, by jeżom podawać wodę i je obserwować, czy nie są chore albo, czy nie mają kleszczy. Ostatnio mieliśmy w ośrodku mocno zakleszczonego jeżyka - mówi Jerzy Gara z Ośrodka Rehabilitacji Jeży "Jerzy dla Jeży".
Ważną kwestią jest również miejsce schronienia dla naszych kolczastych przyjaciół. Jeże lubią spać pod liśćmi i gałęziami. Dlatego warto nie uprzątać idealnie swoich ogrodów i zostawić kilka kopców, właśnie dla nich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.