reklama

Łagodna zima, a rachunki nie topnieją. Sezon grzewczy w Zgierzu dobiega końca

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PGE Energia Ciepła w Zgierzu

Łagodna zima, a rachunki nie topnieją. Sezon grzewczy w Zgierzu dobiega końca - Zdjęcie główne

Sezon grzewczy w Zgierzu dobiega końca | foto PGE Energia Ciepła w Zgierzu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzZa nami kolejny sezon grzewczy w Zgierzu. Choć miniona zima była łagodna, mieszkańcy miasta nie odczuli tego w swoich portfelach. Rosnące koszty ogrzewania coraz bardziej dają się we znaki, a mimo stosunkowo ciepłej jesieni i zimy, rachunki za ciepło pozostają wysokie.
reklama

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Zgierzu, główny dostawca ciepła w mieście, podsumowała mijający okres, wskazując na stabilność dostaw i mniejsze zapotrzebowanie na energię niż w latach poprzednich.

Ciepła zima w Zgierzu  

Sezon grzewczy trwa zazwyczaj od połowy września/października – do końca marca lub kwietnia. Zimowe miesiące nie przyniosły ekstremalnych warunków atmosferycznych. Najniższą temperaturę, -13,5°C, odnotowano dopiero w lutym, natomiast marzec zaskoczył wysokimi temperaturami, sięgającymi nawet 19°C.

To sprawiło, że zapotrzebowanie na ciepło było niższe niż w surowszych sezonach. Elektrociepłownia na bieżąco dostosowywała produkcję do warunków pogodowych, bazując na kilkudniowych prognozach zapotrzebowania na ciepło.

reklama

Dzięki temu możliwe było utrzymanie efektywnej pracy systemu, bez nadmiernych strat energii. Średnia dobowa moc cieplna wytworzona w zakładzie wyniosła 26 megawatów termicznych, co oznacza, że jednostka miała rezerwę mocy na wypadek większego zapotrzebowania.

Sezon grzewczy w Zgierzu

Sezon grzewczy 2024/2025 rozpoczął się w połowie września 2024 roku, jednak wyjątkowo ciepły październik sprawił, że zapotrzebowanie na ciepło było mniejsze w porównaniu do lat ubiegłych. Dopiero luty przyniósł ochłodzenie i poranne przymrozki.

- informuje Konrad Mróz z Biura Prasowego Grupy PGE.

W trwającym sezonie grzewczym najniższą temperaturę -13,5°C, odnotowano 17 lutego 2025 r. Z kolei najwyższa temperatura zewnętrzna została odnotowana 8 marca 2025 roku i wyniosła 19°C.

reklama

Źródła wytwórcze elektrociepłowni są w stanie wyprodukować większą moc cieplną, niż była potrzebna w obecnym sezonie grzewczym. Wpływ na wielkość zapotrzebowania sieci ciepłowniczej mają nie tylko warunki pogodowe, takie jak temperatura zewnętrzna, wiatr, wilgotność, ale również efektywność energetyczna zasilanych w ciepło budynków, czy przyzwyczajenia odbiorców w zakresie komfortu cieplnego.

- dodaje.

Mimo łagodniejszej zimy mieszkańcy nie odczuli znacznego spadku kosztów ogrzewania. Na wysokość rachunków wpływa nie tylko pogoda, ale również rosnące ceny surowców energetycznych oraz regulacje środowiskowe. Wielu odbiorców zmuszonych było do oszczędzania ciepła, obniżając temperaturę w mieszkaniach lub ograniczając ogrzewanie w godzinach nocnych.

reklama

Efektywność energetyczna budynków i ich termomodernizacja także odegrała ważną rolę w zapotrzebowaniu na ciepło.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo