Zgierzanie raczej za wprowadzeniem euro
Zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) wszystkie państwa członkowskie muszą przystąpić do strefy euro z chwilą spełnienia niezbędnych warunków (poza Danią, która wynegocjowały możliwość pozostania poza tą strefą). Kraje, które nie przyjęły jeszcze wspólnej waluty, zobowiązane są podejmować wszelkie działania w tym kierunku. Traktat nie wyznacza jednak żadnej daty, a wybór momentu przyjęcia euro należy do rządów tych państw. W sferze gospodarczej zwolennicy przystąpienia do Eurostrefy wymieniają takie korzyści jak m.in. zachęta do inwestowania, gdyż posiadanie stabilnego pieniądza sprzyja inwestycjom długookresowym; dostęp przedsiębiorców do znacznie tańszego kredytu, ograniczenie kosztów, które przedsiębiorstwa ponoszą w związku z wymianą walut, w sytuacji gdy około 80% polskiego handlu jest rozliczane w euro czy zmiana profilu inwestycji na bardziej zaawansowane technologicznie. Przeciwnicy z kolei wymieniają ryzyka przyjęcia wspólnej waluty, w tym przede wszystkim utratę krajowej polityki pieniężnej jako narzędzia prowadzenia polityki gospodarczej. Jak pokazuje jednak doświadczenie naszych sąsiadów: Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii, ich wejście do Eurostrefy wyszło im tylko na dobre. I takimi przykładami Młodzi Nowocześni przekonywali spotkanych zgierzan.
Prowadzimy akcję EURO-MISJĘ, zaczęliśmy w Łodzi, teraz jesteśmy w Zgierzu, próbujemy przekonać mieszkańców do europejskiej waluty. Nie jest to wcale proste, ze względu na obecne realia polityczne i skrajne poglądy Polaków. Ale my się nie poddajemy i zachęcamy do zastąpienia złotówki walutą euro – mówi Adrian, uczestnik akcji.
Narodowy Bank Polski ewidentnie nie radzi sobie z szalejącą inflacją. A tymczasem Europejski Bank Centralny utrzymuje stopy procentowe bliskie zeru i jakoś w strefie euro ta inflacja jest dużo niższa niż u nas – podkreśla Artur.
Ludzie odbierają nas w większości pozytywnie. Wiadomo, czasem zdarzają się komentarze, że jesteśmy np. agenturą niemiecką, ale generalnie zgierzanie słuchają nas i naszych argumentów z zaciekawieniem – dodaje Piotrek.
Młodych w ich zgierskiej akcji wspierali przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Lewandowska oraz zgierscy radni Przemysław Jagielski i Łukasz Wróblewski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.