Obecność składowisk odpadów chemicznych po zakładach Boruta niepokoi mieszkańców, którzy coraz częściej zastanawiają się nad czystością powietrza w Zgierzu. Na miernikach w mieście można sprawdzić jak duże zanieczyszczenie powietrza mamy w swojej okolicy.
Jakim powietrzem oddychamy?
W Zgierzu znajduje się pięć mierników, które sprawdzają czystość powietrza. Są rozstawione w różnych lokalizacjach. Możemy znaleźć je na ulicy Mielczarskiego 1 (w pobliżu Dino), przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na ulicy Parzęczewskiej, na budynku Szkoły Podstawowej nr 10 na ulicy Ozorkowskiej, Szkole Podstawowej nr 3 przy ulicy Szczawińskiej oraz Poradni Chorób Płuc i Alergii Układu Oddechowego przy ulicy Długiej.Za miernik na ulicy Mielczarskiego odpowiada Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Pomiary aktualizowane są co godzinę, a mieszkańcy mogą zobaczyć stan powietrza na stronie urzędu miasta lub bezpośrednio na stronie GIOŚ.
Ja nawet nie wiedziałam, że takie coś mamy. Teraz powietrze jest ciężkie, bo jest gorąco, ale zdecydowanie odczuwam różnicę zimą, albo w pochmurne dni. Czuć spaliny i dym z kominów.
- mówi pani Anna, mieszkanka osiedla Dubois w Zgierzu.
Mierniki powietrza w Zgierzu pokazują zanieczyszczenia
Urządzenia pomiarowe sprawdzają powietrze pod kątem m.in. stężenia tlenku węgla, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, ozonu i zawieszonych pyłów.W czwartek, 17 sierpnia dane wskazują, że w powietrzu jest wyższe stężenie ozonu oraz pyłów zawieszonych. Nadal jednak utrzymuje się w dopuszczalnej normie.
Lubię to miasto, ale nie podoba mi się, że mamy zanieczyszczone powietrze. Podejrzewam, że w każdym mieście są problemy, ale ja to odczuwam na sobie. Od dłuższego czasu męczył mnie kaszel i poszedłem na badania. Okazało się, że mam astmę i lekarz powiedział, że może tak być przez powietrze. W życiu bym nie pomyślał, że w wieku 50 lat dowiem się, że mam astmę.
- mówi pan Michał, mieszkaniec Zgierza.
W ciągu ostatnich miesięcy pomiary wykazują podwyższenie wskaźników, jednak nadal znajdują się one poniżej dopuszczalnej normy. W przypadku, gdy wskaźnik zbliża się lub przekracza normy, miasto wydaje alert smogowy.
Jakość powietrza ma znaczenie dla ludzkiego organizmu. Przebywanie w miejscu, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, może prowadzić do różnych chorób. U mieszkańców mogą pojawiać się alergie, astma, niedokrwienia i zawały serce, bóle głowy czy zaburzenia pracy wątroby.
Według pomiarów zgromadzonych przed GIOŚ w 2021 roku województwo łódzkie znajdowało się na trzecim miejscu wśród województw o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce. Przed łódzkim były województwa śląskie i małopolskie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.