Reklama

Reklama

Postępy prac przy budowie przystanku kolejowego na Rudunkach [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Postępy prac przy budowie przystanku kolejowego na Rudunkach [zdjęcia] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Zgierz W maju 2022 r. pisaliśmy o tym, że powstanie przystanek kolejowy na Rudunkach. Obecnie widać duże postępy prac. Czy dzięki temu mieszkańcy Rudunek, Stępowizny i Zegrzanek nie będą wykluczeni komunikacyjnie?

Reklama

Przystanek kolejowy na Rudunkach w Zgierzu 

Przed rokiem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą na budowę nowego peronu na Rudunkach. Pod koniec maja 2023 już możemy zobaczyć postępy w tych pracach. Mieszkańcy Rudunek, Zegrzanek oraz Stępowizny przestaną odczuwać wykluczenie komunikacyjne. Koniec prac został przewidziany na przełom roku 2023 i 2024. Wartość inwestycji to 3,6 mln zł. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Mieszkańcy będą mieli łatwiejszy dojazd do Łodzi i do Łowicza. Nowy przystanek kolejowy powstaje przy ul. Zegrzanki. Inż. Maciej Jędrzejczak mial za zadanie przygotować projekty, jak miałby przystanek wygladać. Grafiki i wizualizacje tych koncepcji można obejrzec w naszej galerii zdjęć, która znajduje się pod artykułem. 

- Moim zadaniem było przygotowanie projektu. Wzorowałem się tutaj na mieście Lüdenscheid, które znajduje się obecnie niedaleko mnie. Tam powstał dzięki współpracy Deutsche Bahn oraz miasta dworzec multimodalny tego typu. Umożliwiałby on bezpośrednie przesiadanie się z pociagu do autobusu drzwi w drzwi. Byłby to pierwszy przystanek w woj. łódzkim oraz jeden z pierwszych w Polsce tego typu - mówi inż. Maciej Jędrzejczak. 

Projekt ten nie został wybrany. Inżynier uważa, że budowa tego węzła przesiadkowego mogłaby zmienić oblicze tego kwartału w nowoczesny układ drogowy w spokojnej dzielnicy Zgierza. 

Mieszkańcy wskazują na radną Elżbietę Gacę, która miała mocno wspierać zgierzan w dążeniach, by ich wykluczenie komunikacyjne się skończyło. 

- Mieszkańcy walczyli o ten przystanek ok. 5 lat. W tej części Zgierza mieliśmy do czynienia z ewidentnym wykluczeniem komunikacyjnym. Jestem naprawdę szczęśliwa, że udało się skorzystać z unijnego programu i dzięki temu zgierzanie będą mieli bezproblemowy dostęp do kolei - mówi Elżbieta Gaca, radna Zgierza.
Na peronie mają być zamontowane ławki i wiaty. Ma być parking dla samochodów i stojaki dla rowerów oraz ledowe oświetlenie. Przystanek ma zostać dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. 
 
 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy