W sobotę 2 sierpnia o godz. 10:00 na Placu J. Kilińskiego (przy tablicy poświęconej Rajmundowi Rembielińskiemu) zostanie zorganizowany spacer śladami zgierskich fabryk.
Fabryki ważnym elementem historii Zgierza
W 1821 r. została podpisana Umowa Zgierska, która miała przyciągnąć korzystnymi warunkami tkaczy. Miasto stało się znaczącym producentem sukna, co wpłynęło na jego szybki rozwój.
„Zgierz znany był w historii jako centrum przemysłu sukienniczego (stolica sukiennictwa polskiego w latach 1821-31).”
- możemy przeczytać w artykule Macieja Wierzbowskiego, na stronie magistratu.
Najbardziej znaczące fabryki należały do Mayerhoffa i Zacherta.
Zgierz specjalizował się też m.in. w produkcji chemii organicznej, budowie maszyn włókienniczych i rolniczych, a nawet w szklanym hutnictwie.
Pomimo że potęga miasta jako ośrodek przemysłowy to już historia, jego dziedzictwo kulturowe stało się wizytówką Zgierza i wciąż można podziwiać jego przeszłość w pozostawionych fabrykach.
Wyjątkowy spacer po Zgierzu
Rada Osiedla 650-lecia w Zgierzu organizuje na początku sierpnia darmowy spacer po historycznych fabrykach. Czas trwania wycieczki ma potrwać około 2 godzin. Wydarzenie poprowadzi przewodnik miejski i członek PTTK, Tobiasz Nowakowski.
„Przejdziemy wspólnie przez przestrzenie przemysłowego Zgierza. To świetna okazja, by spojrzeć na znane zakątki z zupełnie nowej perspektywy.”
- informuje Rada Osiedla 650-lecia w Zgierzu, na Facebooku.
Aby zapisać się na spacer należy wysłać SMS na numer: 531 756 777.
Komentarze (0)