Mianem pisanki określamy udekorowane jajko kurze, gęsie, ewentualnie kacze. Możemy stworzyć autentyczne dzieła sztuki różnymi technikami. Dekorowanie pisanek może być też międzypokoleniową, rodzinną zabawą i przyczynkiem do spędzenia czasu razem.
Dekorowanie jaj na Wielkanoc w Polsce i w naszym województwie
Najstarsze polskie pisanki pochodzą z końca X wieku. Znaleziono je podczas wykopalisk archeologicznych na Opolszczyźnie na wyspie Ostrówek. Jak wyglądały? Miały wzór narysowany roztopionym woskiem. Następnie włożono je do barwnika z łupin cebuli lub ochry. Pisanki z biegiem czasu stały się symbolem wielkanocnym. Jajko jako symbol odradzającego się życia.Pisanki mają wiele odmian, m.in. kraszanki. Nazywa się je też malowanki lub byczki. Kraszanki to ugotowane jajka w barwiącym je wywarze. Jak uzyskać naturalnie kolory? Można ugotować jajka w łupinach cebuli, by nadać kolor brązowy lub rudy. Aby uzyskać czarną barwę, potrzebujemy kory dębu, olchy lub łupiny z orzecha włoskiego. Do koloru niebieskiego użyjemy bławatka, do fioletowego kwiatu ciemnej malwy. Do zabarwienia na różowo potrzebny będzie sok z buraka, na zielono: pędów młodego żyta. Kolor żółtozłocisty uzyskamy dzięki korze jabłoni.
Pisanki ażurowe tworzymy z wydmuszek jaj kurzych, gęsich, kaczych czy strusich. Tworzenie takich pisanek wymaga dużo precyzji i odpowiedniego sprzętu np. wiertarki z drobnym wiertłem czy nawet frezarki CNC. Nalepianki to rodzaj pisanek, gdzie przyklejamy różne motywy wcześniej wycięte. Z kolei, oklejanki są rodzajem pisanek, gdzie naklejamy np. płatki kwiatów, sznurek, włóczkę itp. Mamy też tzw. drapanki popularne w Polsce i w Austrii.
W naszym regionie województwa łódzkiego popularne były jaja jednobarwne oraz "pisane" woskiem tzw. techniką batikową. W Łowiczu w dalszym ciągu najpopularniejsze są naklejanki z tradycyjnymi motywami ludowymi. Na ziemi łęczyckiej najpopularniejsze były zdobienia techniką batikową.
Zapraszamy do naszej galerii zdjęć, gdzie można obejrzeć wielkanocne pisanki.
CZYTAJ TAKŻE: Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Zobacz, pięknie udekorowane koszyczki wielkanocne [galeria]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.