Blisko 160 drzewek za prawie 16 ton odpadów
Drzewa w gatunkach: dąb, jarząb, buk i klon przekazała miastu fundacja „Odzyskaj środowisko”. Wszystko dzięki proekologicznej postawie zgierzan, którzy oddali w ciągu roku do tzw. czerwonych pojemników 15,8 ton elektroodpadów. 12 pojemników pojawiły się na ulicach miasta w marcu zeszłego roku. To dobitnie świadczy o tym, jak bardzo specjalne miejsca, gdzie można wyrzucić zużyty sprzęt, są potrzebne. Wcześniej – jak łatwo się domyśleć – elektrośmieci najczęściej lądowały w koszu z odpadami zmieszanymi.
Dzisiejsza akcja jest o tyle wyjątkowa, że sadzimy „elektryczny las” – mówi Kinga Rutkiewicz z Fundacji „Odzyskaj Środowisko”. Te ufundowane przez nas sadzonki są swoistą nagrodą dla mieszkańców Zgierza, za selektywną zbiórkę odpadów elektrycznych i elektronicznych – dodaje.
Program „Polska stolica recyklingu”, w którym Zgierz bierze udział, zakłada prosty przelicznik: za każde zebrane sto kilogramów zużytych elektrosprzętów fundacja przekazuje miastu jedno drzewko.
Nam, jako fundacji, bardzo zależy na tym, żeby edukacja ekologiczna odbywała się jak najszerzej, stąd dziś zaprosiliśmy do pomocy młodzież szkolną, mieszkańców i władze miasta, żebyśmy wspólnie zadbali o tę zieleń – wyjaśnia Kinga Rutkiewicz.
Nie od dziś wiadomo, że czego Jaś się nie nauczy, Jan nie będzie umiał. Poza tym, zaangażowanie młodych zgierzan w taką akcję, pozwala w przyszłości obchodzić się z miejską zielenią z szacunkiem.
Od samego początku przyjęliśmy, że propozycja fundacji, która zajmuje się profesjonalnie odzyskiwaniem z elektroodpadów elementów, którym można nadać drugie życie, jest bardzo atrakcyjna – informuje Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza. Wiadomo, na ekologii wszyscy zyskujemy; dziś na przykład w postaci nowych nasadzeń w ciągu świeżo wyremontowanej, a właściwie wybudowanej od podstaw ulicy Proboszczewice – cieszy się gospodarz miasta.
Drzewa posadzone, czas na elektro-ule
W dzisiejszej akcji wzięło udział blisko 30 uczniów pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 10. Sądząc po zaangażowaniu w sadzenie drzewek i budzącej podziw pracy zespołowej, podobne wydarzenia są dla młodzieży bardzo atrakcyjne. Nie tylko po to, by urwać się z lekcji.
Bardzo fajna akcja i bardzo się cieszę, że nas angażują w takie rzeczy. Mogliśmy pomóc i chyba trochę pomogliśmy – zastanawia się jeden z uczniów SP nr 10. My mamy już doświadczenie nawet, bo ostatnio teren dookoła naszej szkoły ukwiecaliśmy – dodaje jego koleżanka z klasy.
To nie koniec ekologicznych działań na Proboszczewicach. Jak deklaruje przedstawicielka Fundacji „Odzyskaj Środowisko”, z części elektroodpadów wyrzuconych przez zgierzan, są tworzone specjalne ule dla pszczół. Kilka sztuk elektro-domków dla tych pożytecznych owadów ma się pojawić właśnie w pobliżu nowych nasadzeń.
ZOBACZ TAKŻE: Nowe kwiaty przy ul. Armii Krajowej. Kończą się prace na jednej z głównych zgierskich ulic
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.