reklama

W Zgierzu upamiętniono ofiary Holocaustu. Złożono symboliczne kwiaty [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

W Zgierzu upamiętniono ofiary Holocaustu. Złożono symboliczne kwiaty [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
43
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ZgierzDziś obchodzimy 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia 1943 roku w momencie rozpoczęcia akcji ostatecznej likwidacji getta zarządzonej przez Heinricha Himmlera Żydzi podjęli walkę. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zgierzu złożyły symboliczne żonkile.
reklama

19 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim. W wielu miastach w Polsce także w Zgierzu odbywają się uroczystości. W naszym mieście dzieci miały okazję poznać historię „Kamienia Pamięci”, który znajduje się tuż przy ich szkole.

Upamiętnienie powstania w getcie warszawskim

„Kamień Pamięci” znajduje się przy ulicy Łódzkiej 5, nieopodal miejsca, gdzie przed II wojną światową znajdowała się synagoga. Po złożeniu kwiatów w tym miejscu zgromadzeni przeszli na ulicę Marka Szwarca, gdzie znajdują się pamiątkowe cegiełki pamięci.

Do akcji „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w kolejną, 81. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, przyłączyła się także Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zgierzu. Dzięki temu dzień uczcili również najmłodsi, dla których zorganizowano zajęcia edukacyjne oraz projekcję filmu Muzeum „POLIN” dla dzieci i młodzieży –„Będę pisał...”

reklama

Dalsza część obchodów odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. W Starym Młynie o godzinie 15 odbędzie się projekcja oscarowego filmu „Strefa interesów”, do którego dołączony został podkład słowno muzyczny pt. „W tych miasteczkach już nas nie ma...” w wykonaniu uczniów I LO im. St. Staszica w Zgierzu.

Po projekcji, o godzinie 17 przeprowadzony zostanie panel dyskusyjny „Jak rozmawiać o holocauście?” z udziałem dr Joanny Podolskiej i Michała Adamiaka z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Społeczność żydowska w Zgierzu liczyła przed wojną prawie 5 tys. osób. Po wkroczeniu do miasta we wrześniu 1939 roku Niemcy rozpoczęli proces unicestwiania mniejszości. Ludzi wywozili do obozów koncentracyjnych. Spalili też synagogę i zdewastowali żydowski cmentarz.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama