Zabytkowe budynki w Zgierzu
Jednym z miejsc, z których z pewnością słynie Zgierz jest Łaźnia Miejska przy ulicy Łęczyckiej 24. Powstała w latach 20. XX wieku – jej budowa rozpoczęła się 15 maja 1927 i trwała do 1 lutego 1929 roku. Kilka dni później, 5 lutego, odbyło się jej oficjalne, uroczyste otwarcie – zgierski Miejski Zakład Kąpielowy był wówczas drugim w Polsce krytym basenem. Łaźnia przez lata służyła zgierzanom i mieszkańcom okolic jako miejsce do rekreacji i spotkań. Wielokrotnie pracowali tu także filmowcy – to tutaj powstały sceny między innymi do „C.K. Dezerterów” czy „Trójkąta Bermudzkiego”.Inną ciekawą częścią Zgierza jest Park Kulturowy Miasto Tkaczy. W tej historycznej dzielnicy zlokalizowane są zbudowane w latach 20. i 30. XIX wieku domy. Celem powstałej w 2003 roku inicjatywy parku kulturowego jest zachowanie zabytkowych budynków, ich ochrona i rewitalizacja. Na terenie Miasta Tkaczy zachowało się ich trzydzieści. Osoby zainteresowane historią regionu mogą także odwiedzić znajdujące się nieopodal Muzeum Miasta Zgierza, w którym dowiedzą się między innymi jak mieszkała fabrykancka rodzina z przełomu XIX i XX wieku.
Ostatnim ze zgierskich zabytków, które tym razem uwieczniliśmy na zdjęciach jest kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Placu Jana Pawła II. Budowany był w latach 1910-1920, a zaprojektował go łódzki architekt, Stefan Lemene. W neogotyckiej budowli mieści się wiele cennych zabytków, z których najstarsze pochodzą z XVII wieku – między innymi barokowe krucyfiksy, konfesjonały, klasycystyczna kropielnica czy neogotyckie witraże.
W galerii znajdziecie fotografie opisanych wyżej miejsc oraz archiwalne zdjęcia, zamieszczone przez miłośników historii miasta na stronie fotopolska.eu. Jakie Waszym zdaniem ciekawe zgierskie zabytki powinny znaleźć się w kolejnej galerii?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.