reklama

Tu się tuli. Łodzianki są mistrzyniami tulenia [wideo I zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tu się tuli. Łodzianki są mistrzyniami tulenia [wideo I zdjęcia] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachMama jest dla nowo narodzonego dziecka wszechświatem. Jej brak powoduje traumę. Dzieciom, które z różnych przyczyn, nie są ze swoimi rodzicami biologicznymi i czekają na adopcję, pomagają łodzianki z ośrodka Tuli Luli, działającego w ramach Fundacji Gajusz.
reklama

Trudne jest życie ludzkie. Zdarza się, że mały człowiek - nawet kilkudniowy - musi pożegnać się ze swoimi rodzicami. Anna Rajska-Rutkowska oraz Sylwia Renosik pracujące w Fundacji Gajusz opowiadają, jak przejść przez taką traumę, jak łódzki ośrodek Tuli Luli wspiera maluszki w tym, by jak najszybciej znalazły nowy, otaczający je ciepłem dom.

Anna Rajska-Rutkowska z Łodzi porzuciła komercyjną pracę na rzecz tulenia

W Tuli Luli w Łodzi pracują same kobiety. Dają małym dzieciom, które czekają na adopcję, miłość, poczucie bezpieczeństwa i bliskość. To bardzo ważne dla malucha, który dopiero co przyszedł na świat. Dla niego mama jest wszechświatem.

- Chciałoby się powiedzieć, że większość dzieci z Tuli Luli jest zdrowa. Ale jest coś takiego, jak trauma związana z rozłąką z mamą, czyli pierwszym wszechświatem dziecka. To tęsknota za biciem serca, zapachem, dźwiękami. Trauma może powodować, że w mózgu maleństwa zachodzą zmiany, które będą skutkować pewnymi trudnymi zachowaniami - mówi Anna Rajska-Rutkowska z Tuli Luli w Łodzi.

reklama

Pani Anna wcześniej pracowała w firmach komercyjnych, ale czuła, że to nie jest dla niej. Udzielała się w harcerstwie, organizacjach pozarządowych. Chciała czegoś więcej od życia.

- To był czas, kiedy wszyscy na potęgę pisaliśmy wnioski. Potrafiłam to robić. Tak znalazłam się w Gajuszu. Pieniądze pozyskane dzięki wnioskom robią wiele dobrego dla fundacji. Ośrodek Tuli Luli jest przeznaczony dla malutkich dzieci. Trafiają tu maleństwa, których rodzice zdecydowali, że chcą oddać je do adopcji - dodaje Anna Rajska-Rutkowska. 

Łodzianki z Tuli Luli starają się minimalizować traumę u maluchów. Jak mówią, to nie jest takie trudne.  Trzeba być w stałym kontakcie z dzieckiem, budować z nim więź i poczucie bezpieczeństwa.

reklama

Tuli Luli w Łodzi - centrum miłości, bezpieczeństwa i bliskości

- Dziecko ma zwykle kontakt z jednym opiekunem lub ograniczoną liczbą opiekunów. Chodzi o to, by ciocia zna nawyki maluszka, wie jak go układać do snu, czy lubi smoczek, gdzie go smyrać. W domu postępujemy tak instynktownie, bo tak nas matka natura stworzyła - dodaje pani Anna z Tuli Luli w Łodzi.

Maluchy mogą przebywać w Tuli Luli do roku. Niektóre opuszczają ośrodek szybko, inne dopiero w wieku sześciu lub ośmiu miesięcy. Wszystko zależy od sytuacji danego maleństwa - jego stanu zdrowia i sytuacji rodzinnej. W tej chwili w placówce przebywa czternaścioro dzieci. Maksymalnie może ona przyjąć dwadzieścioro. 

reklama

- Dziecko przekraczając próg naszego ośrodka, przychodzi ze swoją historią, historią rodzinną. Kobiety zwykle oddają dzieci do adopcji, bo nie mają wsparcia już w czasie ciąży. Zdarzyło się, że dziecko po tym, jak przebywało u nas, wracało do rodziny biologicznej. My takie momenty świętujemy i celebrujemy - mówi Sylwia Renosik, pedagog z Fundacji Gajusz.

Wyzwaniem dla opiekunek Tuli Luli jest zaspokojenie potrzeb maluszków. One potrzebują bliskości i drugiego człowieka. Dziecko nie jest w stanie samo się uspokoić, potrzebuje kogoś dorosłego dla siebie.

- Pamiętam historię Zosi. Trafiła do nas, mając dwa tygodnie. Pamiętam doskonale to przyjęcie. Było o tyle wyjątkowe, że była malutka, ale miała duże oczy. Była z nami w ośrodku przez 9 miesięcy, to wyjątkowo długi czas. Wystąpiły trudności ze znalezieniem dla niej rodziny z terenu województwa łódzkiego, szukano więc w całej Polsce. Byłam opiekunem prawnym tej malutkiej dziewczynki, czułam się za nią odpowiedzialna. Gdy znalazła się dla niej rodzina, byłam ogromnie wzruszona - opowiada pani Sylwia.

reklama

Trudne dla wszystkich, zwłaszcza dla rodzin biologicznych są pożegnania z dziećmi.

- To ważne, by rodzic pożegnał się z synem i córką. To pozwala domknąć pewien etap i pozwala zacząć nowy - uważa Sylwia Renosik.

Rozstania nie są też zapewne łatwe dla opiekunek. Sensem Tuli Luli jest znalezienie domu dla dziecka. Nowy dom oznacza jednak pożegnanie. Radość miesza się w takich sytuacjach ze wzruszeniem.

- Byłam bardzo blisko z pewnym chłopczykiem, gdy opuszczał nasz ośrodek, dostałam bransoletkę. Do tej pory ją noszę. Ten gest był dla mnie bardzo ważny. Gdy patrzę na ten upominek, czuję szczęście. To symboliczny przedmiot - wyznaje pani Sylwia. 

Zdarza się, że dzieciaki odwiedzają ciocie z ośrodka już z nowymi rodzicami i po pewnym czasie. Zwykle już na własnych nóżkach. 

- Zwykle w takich sytuacjach poznajemy rodziców, bo dzieci bardzo się zmieniają - słyszymy od opiekunek Tuli Luli.

Zobaczcie wideo z udziałem łodzianek-bohaterek.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama