reklama

Podsumowanie półrocza z działań Klubu Świadomej Młodzieży

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podsumowanie półrocza z działań Klubu Świadomej Młodzieży - Zdjęcie główne

Podsumowanie półrocza z działań Klubu Świadomej Młodzieży

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieKlub Świadomej Młodzieży w Kutnie przy Fundacji „Pro Aperte” realizuje od początku roku projekt z programu Fundusz Młodzieżowy, który jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. KŚM to przystań dzięki której kutnowska młodzież i dorośli rozwijający się w spektrum autyzmu mają możliwość rozwijania siebie, swojej samoświadomości oraz podejmowania działań społecznych.

W okresie od stycznia do czerwca młodzi samorzecznicy spotykali się, dyskutowali  o swoich trudnościach, wymieniali się doświadczeniami oraz szukali dla nich rozwiązań i pomysłów, jak budować lepszą, przyjazną przestrzeń.  

W ramach działania KŚM organizowanych jest wiele warsztatów rozwojowych, stwarzających możliwość zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Członkowie klubu uczestniczyli w warsztatach dotyczących różnych rodzajów inteligencji, w tym finansowej, dzięki którym uczyli się, jak rozsądnie zrządzać budżetem. Odbyły się warsztaty poświęcone pisaniu projektów w ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Młodzi samorzecznicy chcą aktywnie włączać się w lokalne życie społeczne i mieć realny wpływ na rozwój społeczności, w której żyją.  Efektem warsztatów było napisanie projektów w ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego.

W maju z okazji Dnia Matki odbyły się warsztaty z arteterapii, podczas których młodzież z mamami mogła rozwinąć swoje umiejętności artystyczne oraz nauczyć się więcej o sobie i swoich emocjach.  W czerwcu przeprowadzone zostały warsztaty przez Ewę Furgał – autorkę książek oraz działaczkę społeczną. Spotkanie dotyczyło rozumienia tego, co  to znaczy być samorzecznikiem.

            Jednym z działań społecznych była, zainicjowana przez Klub Świadomej Młodzieży, ustawa intencyjna dotycząca wprowadzenia opisowej oceny zachowania dla osób neuroróżnorodnych w kutnowskich szkołach podstawowych. Radni kutnowscy z życzliwością wsparli działania samorzeczników.

W kwietniu, czyli w miesiącu świadomości o spektrum autyzmu, samorzecznicy podjęli wiele działań, które miały na celu poprawę jakości życia osób w spektrum.  

            24 kwietnia odbyła się debata lokalna. Tematem była „Szkoła bez barier”, jako przestrzeń dostosowana do potrzeb osób neuroatypowych. Podczas wydarzenia podpisano „Deklarację Wsparcia Uczniów i Uczennic w spektrum autyzmu, z neurotrudnościami i własnymi potrzebami edukacyjnymi”. W debacie uczestniczyły przedstawicielki biura Rzeczniczki Praw Dziecka, Rzecznika  Praw Obywatelskich, przedstawiciele lokalnych wydziałów edukacji, dyrektorzy kutnowskich szkół oraz samorzecznicy z Klubów Świadomej Młodzieży.

            W kwietniu samorzecznicy przeprowadzali również lekcje neuroróżnorodności na terenie powiatu kutnowskiego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w bibliotece. Pomogło to w dalszym edukowaniu społeczeństwa na temat spektrum autyzmu. 

            1 czerwca w Warszawie odbył się historyczny Okrągły Stół Samorzeczniczy, w którym młodzież z Kutna, Łodzi i Włocławka miała możliwość uczestniczyć. Podczas wydarzenia odbyła się seria warsztatów, dzięki którym samorzecznicy mieli możliwość spotkać się i porozmawiać z Tonym Attwoodem, psychologiem z Australii i ogromnym autorytetem w dziedzinie spektrum autyzmu. Spotkali się także ze społecznym zastępcą Rzeczniczki Praw Dziecka, Jankiem Gawrońskim. Podczas wydarzenia odbyło się spotkanie z przedstawicielkami organizacji FemiAutyzm. Wydarzenie to pomogło poznać nowe perspektywy oraz dalej rozwijać mocne strony samorzeczników.

 

            W czerwcu odbył się także coroczny ogólnopolski zjazd Klubów Świadomej Młodzieży z Łodzi, Włocławka oraz Kutna w Lekaszynie. Podczas wydarzenia samorzecznicy wymieniali się swoimi doświadczeniami, zdobywali nowe znajomości z innymi osobami w spektrum autyzmu oraz dzielili się swoimi pasjami. 

Młodzież z Klubu planuje po wakacjach kolejne ważne wydarzenia, mające na celu propagowanie dostępności dla osób neuroróżnorodnych.

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE