Reklama

Reklama

Tobiasz Bocheński o pandemii koronawirusa w Łódzkiem: "Sytuacja epidemiczna w regionie jest nadal zła"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PAP

Tobiasz Bocheński o pandemii koronawirusa w Łódzkiem: "Sytuacja epidemiczna w regionie jest nadal zła" - Zdjęcie główne

foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie - Sytuacja epidemiczna w Łódzkiem jest nadal zła, ale widzimy symptomy poprawy w porównaniu z poprzednimi tygodniami - przekazał 22 grudnia wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Do szpitali w regionie trafia dziennie od 10 do 20 chorych na COVID-19, trzy tygodnie temu było ich 40-50.

Reklama

Tobiasz Bocheński o epidemii w Łodzkiem: "Widzimy pewne symptomy poprawy"

- Sytuacja epidemiczna w woj. łódzkim jest nadal zła, niemniej widzimy pewne symptomy poprawy w porównaniu z poprzednimi tygodniami. Wczoraj i w weekend mieliśmy poniżej 1 tys. zakażeń i jeżeli ten trend się utrzyma, to niewątpliwie przełoży się na zmniejszoną liczbę hospitalizacji - powiedział wojewoda na konferencji prasowej w środę.

W ciągu ostatniego tygodnia liczba osób trafiających do szpitali w Łódzkiem z powodu COVID-19 zmniejszyła się - dziennie takich pacjentów jest od 10 do 20, podczas gdy jeszcze trzy tygodnie temu ich średnia oscylowała w granicach 40-50.

W środę w szpitalach regionu hospitalizowanych było 1874 chorych z COVID-19.

- Tydzień do tygodnia mamy wzrost jedynie o 50 chorych, co jest dobrą informacją - ocenił Bocheński.

W działającym w Łodzi szpitalu tymczasowym, gdzie pracuje 250 osób personelu, w tym 60 lekarzy i 140 pielęgniarek, przebywa obecnie 95 pacjentów; jeszcze wczoraj było ich ponad 100.

- Od początku grudnia nie było konieczności wydawania decyzji o przekształcaniu oddziałów szpitalnych na covidowe. Biorąc pod uwagę stałość wzrostu hospitalizacji i fakt, że w tym momencie optymistyczne byłoby stwierdzenie, że jesteśmy w szczycie pandemii, w ubiegłym tygodniu podpisałem kolejne takie decyzje - dotyczą one placówek poza Łodzią, bo stolicy województwa nie ma problemów z dostępnością łóżek covidowych - zaznaczył wojewoda.

Nowe łóżka covidowe w Łódzkiem. Przybędzie ich prawie 200

W najbliższym czasie w regionie ma przybyć łącznie 170 łóżek covidowych - w Tomaszowie Mazowieckim, Radomsku, Skierniewicach, Sieradzu i Zduńskiej Woli, gdzie przekształcony zostanie cały szpital.

- W naszym województwie przekroczyliśmy ostatnio liczbę 3 mln wykonanych szczepień i znajdujemy się na siódmym miejscu w kraju pod względem wyszczepienia. W grupie osób powyżej 12 r.ż. zaszczepione są 64 proc. Ogółem zaszczepiło się 57 proc. mieszkańców Łódzkiego; w grupie wiekowej 12-19 lat - 34 proc., 20-39 lat - 53 proc., 40-59 lat - 67 proc., 60-69 lat - 75 proc. i powyżej 70. r.ż. - 82 proc. - poinformowała dyrektorka Wydziału Zdrowia i pełnomocniczka ds. szczepień w Łódzkiem Jolanta Kowalik-Gęsiak.

Od tygodnia trwają szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat - do tej pory wykonano ich 5 tys. Jak ocenił wojewoda, nie jest to imponująca liczba, zważywszy, że dzieci w tym przedziale wiekowym jest w regionie 164 tys.

Zdaniem ekspertów ds. epidemiologii, współpracujących z łódzkim urzędem wojewódzkim, w okresie świątecznym w woj. łódzkim może dojść do zwiększenia liczby zakażeń, ale ogólny trend spadkowy nie powinien się zmienić.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy