reklama
reklama

Zgierz. `W tym miejscu doszło do 55 pożarów. Mieszkańcy są przerażeni

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zielony Zgierz

Zgierz. `W tym miejscu doszło do 55 pożarów. Mieszkańcy są przerażeni - Zdjęcie główne

Pięćdziesiąt pięć pożarów zgierskich gejzerów! Co dalej? | foto Zielony Zgierz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Powiatowa Straż Pożarna w Zgierzu opublikowała raport dotyczący interwencji na wysypisku odpadów niebezpiecznych przy ulicy Miroszewskiej. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich 6 lat strażacy tylko w tym jednym miejscu interweniowali 55 razy. Kosztów wszystkich interwencji nie da się oszacować. Jak podkreśla jednak komendant Adam Bartłomiej Antczak działania w obrębie ulicy Miroszewskiej wiążą siły i środki straży pożarnej, co utrudnia strażakom inne działania.
reklama

Choć mija kolejny rok, problem odpadów chemicznych zakopanych przy ulicy Miroszewskiej nadal nie został rozwiązany. Jak wynika z danych przygotowanych przez Państwową Straż Pożarną w Zgierzu, do pożarów na składowisku dochodzi niemal każdego miesiąca. W ciągu 6 ostatnich lat straż pożarna interweniowała tam aż 55 razy! 

Przed wyborami, niektórzy z miejskich urzędników próbowali przedstawić pożar jako celowe działanie podpalacza. Problem w tym, że tego nigdy nie złapano za rękę, a sama straż pożarna nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy pożary, do których dochodzi na terenie składowiska to dzieło człowieka, czy raczej samozapłony spowodowane reakcjami chemicznymi pod ziemią. 

- Obszar składowiska nie jest zabezpieczony przed dostępem osób postronnych. W związku z powyższym, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy pożary te były spowodowane działaniem osób trzecich (główny czynnik pożarów traw w Polsce), czy też przyczyną zadymienia mogły być substancje chemiczne reagujące w obrębie składowiska – wyjaśnia Adam Bartłomiej Antczak komendant PSP w Zgierzu. 

Komendant stwierdza jednak jednoznacznie, że taka ilość zdarzeń w jednym miejscu znacznie obniża możliwości operacyjne zgierskich strażaków.

- Działania w obrębie ulicy Miroszewskiej wiążą siły i środki straży pożarnej i utrudniają zachowanie gotowości operacyjnej oraz reagowanie na inne zdarzenia związane z udzielaniem bezpośredniej pomocy, osobom poszkodowanym podczas zdarzeń losowych, występujących na terenie naszego powiatu – wyjaśnia komendant. - Dlatego też, wyeliminowanie czynników inicjujących zdarzenia pożarowe w obrębie składowiska jest jak najbardziej zasadne.

Zdaniem komendanta sposobem na eliminację pożarów są konsultacje ze specjalistami.

- Uważam, że niezbędne jest skorzystanie z wiedzy ekspertów zajmujących się rekultywacją oraz zabezpieczeniem wyłączonych z eksploatacji składowisk odpadów – napisał Adam Bartłomiej Antczak w raporcie. 

Raport przygotowano na prośbę Przemysława Jagielskiego, wiceprzewodniczącego Rady Miasta.

Co dalej? Jest światełko w tunelu

Jak informowaliśmy na łamach TuZgierz, 26 lipca ubiegłego roku, prezydent Przemysław Staniszewski oraz Radosław Dziuba z Łódzkiego Instytutu Technologicznego im. Łukasiewicza, podpisali umowę, na mocy której instytut miał przeprowadzić gruntowne badania stanu składowiska. Powstały na ich podstawie raport określa stan składowiska oraz możliwość najbezpieczniejszego i najtańszego usunięcia odpadów.

- Jest to wstęp do dalszego projektu, ponieważ chcemy złożyć projekt „Horyzont Europa”, który pozwoli na konkretne działanie, by tych odpadów się pozbyć z tego miejsca. Do sięgnięcia jest 95 miliardów euro i wspólnie z samorządem możemy po te pieniądze sięgnąć – powiedział dr Radosław Dziuba z Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama