Reklama

Reklama

Pieszego na drodze też obowiązują zasady. Za co można otrzymać mandat?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Pieszego na drodze też obowiązują zasady. Za co można otrzymać mandat? - Zdjęcie główne

Za jakie wykroczenia piesi mogą otrzymać mandat? | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Wtargnięcie na jezdnię, przebieganie przez nią, przechodzenie na drugą stronę ulicy będąc wpatrzonym w telefon - to najczęstsze "grzechy" pieszych. Mimo, że zazwyczaj każdy uczestnik ruchu wie, że wymienione zachowanie może doprowadzić do tragedii, policja codziennie spotyka się z takim oznakami nieodpowiedzialności.

Reklama

Nieuwaga wiele kosztuje. Za co pieszy może otrzymać mandat? 

Niestety, nadal wielu pieszych żyje w przeświadczeniu, że to oni w ruchu drogowym mają zawsze pierwszeństwo i to kierowcy pojazdów powinni zwracać na nich uwagę. Na ulicach nie brakuje sytuacji, kiedy to ludzie przechodzą na drugą stronę ulicy, nie upewniwszy się, że mogą to zrobić bezpiecznie, a nadjeżdżający samochód da radę w porę zahamować. Asp. sztab. Marzanna Boratyńska, z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, przyznaje, że funkcjonariusze codziennie odnotowują wykroczenia popełniane przez pieszych.

"Są to m.in. przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, niestosowanie do sygnalizacji świetlnej. Często spotykamy się również z brakiem elementów odblaskowych w miejscu i czasie, gdy należy je stosować. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, zawsze powinien pamiętać o tym, aby być widocznym na drodze i nie zapominać o bezwzględnym przestrzeganiu przepisów, ponieważ w sytuacji, gdy uczestniczy w zdarzeniu drogowym, to właśnie on ponosi największe straty, często nawet do utraty życia włącznie".

Asp. sztab. Marzanna Boratyńska tłumaczy również, że  na podstawie art. 13 ustawy "Prawo o ruchu drogowym", pieszy znajdujący się na przejściu faktycznie ma pierwszeństwo przed pojazdem, jednak jest pewne "ale". Podkreśla, że art. 14 cytowanej ustawy zabrania pieszemu „wchodzenia na jezdnię:

 • bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
 • spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
 • przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
 • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko;
 • przebiegania przez jezdnię;
 • chodzenia po torowisku;
 • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone, lub opuszczanie ich rozpoczęto;
 • przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.
"Reasumując, jeżeli pieszy przejawia chęć wejścia na przejście, kierujący pojazdem powinien się zatrzymać. Ustawodawca uznał, że pieszy ma pierwszeństwo, zanim wejdzie na jezdnię lub torowisko, lecz osoba poruszająca się pieszo, nie powinna zapominać o zakazach i obowiązkach, jakie na niej ciążą. A pierwszym naczelnym obowiązkiem jest dyspozycja wynikająca z art 3 ust 1, która mówi: „Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność, albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie” - podkreśla funkcjonariuszka Wydziału Ruchu Drogowego. 

Do niektórych przemawiają tylko mandaty

Wbrew opinii niektórych, pieszy może dostać mandat nie tylko za przechodzenie przez ulicę w miejscu do tego niedozwolonym i palenie w strefie publicznej. Ustawa przewidziała szereg innych sytuacji, w której policjant może wyjąć bloczek mandatowy. O jakich zdarzeniach i co ważne kwotach mowa?

 • Wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone, lub rozpoczęto ich opuszczanie  - 2000 zł;
 • Naruszenie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu zakazu wejścia na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym, lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, przez kierującego kolumną pieszych lub poganiacza - 2000 zł;
 • Wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi  - 200 zł;
 • Wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd na przejściach dla pieszych - 150 zł;
 • Wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd miejscach innych niż przejścia dla pieszych - 200 zł;
 • Wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi - 200 zł;
 • Niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku - 100 zł;
 • Przebieganie przez jezdnię - 50 zł;
 • Zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko  - 50 zł. 
CZYTAJ TAKŻE: Macie plany na wakacje? ZUS przypomina o bonach turystycznych - kto może z nich skorzystać?

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy