Katarzyna Dowbor ma swoje korzenie w Zgierzu. To właśnie tutaj w 1896 roku urodził się jej dziadek, Bronisław Kowalczewski – bohater wojenny, wielokrotnie odznaczony, organizator zbiorowej ucieczki Polaków z obozu jenieckiego.
Dziadek Katarzyny Dowbor urodził się w Zgierzu
Bronisław Kowalczewski był ojcem matki Katarzyny Dowbor. Pierwsze dziewięć lat swojego życia mieszkał w Zgierzu, a później jego rodzina przeniosła się do Kielc, gdzie uczył się w Szkole Handlowej.Następnie studiował na wydziale Inżynierii Politechniki Warszawskiej, a od 1915 roku był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. W listopadzie 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego i uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej.
Katarzyna Dowbor nie miała okazji poznać swojego dziadka, ponieważ został zamordowany w obozie Buchenwald w październiku 1943 roku.
Bronisław Kowalczewski zasłużył się w walce o wolność ojczyzny. Został odznaczony wieloma tytułami, m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz francuskim Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej i Krzyżem Wojennym Francji.
Dalsza część tekstu pod zdjęciem
Źródło: IPN
Bronisław Kowalczewski chciał chronić swoje córki i odesłał je z Polski
Dziadek Katarzyny Dowbor od 1921 roku pełnił służbę wojskową m.in. w 53 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych w Stryju, Biurze Historycznym Sztabu Generalnego WP w Warszawie, Dowództwie Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych. W 1938 roku awansował do stopnia podpułkownika.Bronisław Kowalczewski część swojego życia związał z Francją i to tam tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej wysłał swoje córki (Hannę i Karystynę), by w ten sposób je ocalić. Krystyna, mama Katarzyny Dowbor miała wtedy 6 lat.
Po wybuchu II wojny światowej był oficerem do zleceń Naczelnego Wodza. Był organizatorem i dowódcą Podgrupy „Radom”. Od 6 września 1939 roku przejął dowództwo Grupy Operacyjnej WP „Kielce”. Uczestnik bitew pod Kajetanowem (5 IX 1939 r.) i pod Iłżą (8-9 IX 1939 r.).
Bronisław Kowalczewski był organizatorem Armii Polskiej we Francji i dowódca 5 Małopolskiego Pułku Strzelców Pieszych. W 1940 r. walczył w kampanii francuskiej w okolicach Belfort w Burgundii, gdzie dostał się do niewoli niemieckiej.
Organizował ruchu oporu w obozach jenieckich w Hadamar pod Limburgiem i Colditz w Saksonii, gdzie z ramienia Komendy Głównej Armii Krajowej pełnił funkcję tajnego komendanta obozu. Współorganizował zbiorową ucieczkę 47 polskich jeńców z oflagu w Dössel, we wrześniu 1943 r. Tylko dziesięciu uciekinierom udało się dotrzeć do Polski, Belgii i Szwajcarii. Pozostałych 37 schwytano, a wśród nich był Bronisław Kowalczewski. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.
Krystyna Kokocińska, matka Katarzyny Dowbor ma 91 lat, a w domu przechowuje rodzinne pamiątki, również te po swoim tacie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.