Reklama

Reklama

Częstsze odbiory odpadów bio w Zgierzu? Jest odpowiedź na interpelację radnego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Cezary Adamski

Częstsze odbiory odpadów bio w Zgierzu? Jest odpowiedź na interpelację radnego - Zdjęcie główne

poglądowe/archiwum TuZgierz | foto Cezary Adamski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Czy odpady od mieszkańców zgierskich osiedli domów jednorodzinnych powinny być odbierane częściej? Na ostatniej sesji Rady Miasta jeden z radnych zwrócił uwagę na kwestię dotyczącą częstotliwości wywożenia śmieci. Czy zgierzanie mogą liczyć na zmiany w grafikach?

Reklama

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta temat wywozu odpadów bio poruszył zgierski radny, Krzysztof Karasiński. Do prezydenta Zgierza trafiła interpelacja w tej sprawie. 

„Proszę Pana Prezydenta o analizę grafików i zmianę częstotliwości odbioru odpadów bio w dzielnicach domów jednorodzinnych. Szczególnie w okresie zimowym, gdy biomasa może bardzo szybko zamarznąć, co utrudnia opróżnianie pojemników, a w konsekwencji ich czyszczenie” – pisał radny Karasiński, wnioskując o częstszy wywóz odpadów. 

O wypowiedź poprosiliśmy prezydenta Przemysława Staniszewskiego. 

„Przede wszystkim analizujemy dzisiaj każdy wniosek zgłaszany nie tylko przez radnych, ale każdy głos mieszkańców w  kontekście realizacji nie tylko dotychczasowej umowy, ale i możliwości realizacji postanowień w oparciu o nowy kontrakt” – mówi prezydent.

Jak tłumaczy, ewentualne zmiany w grafikach możliwe będą dopiero przy zawieraniu nowej umowy z wykonawcą. 

„Nie można mówić o pewnych zmianach, które mogłyby w tym kontrakcie zachodzić, zwiększając chociażby częstotliwość odbiorów, w sytuacji kiedy wchodzimy w określone okresy, gdzie odbiór i ta częstotliwość są uzależnione między innymi od możliwości przerobowych, jak i też kontraktu, jaki mamy zawarty – tłumaczy Przemysław Staniszewski. -  Nowy kontrakt da pewne nowe możliwości, choćby realizacji spraw związanych z odbiorem odpadów. Dla nas najistotniejsze jest równoważenie kosztu jaki mieszkaniec ponosi z punktu widzenia opłaty wnoszonej z tytułu selektywnej zbiórki odpadów, a możliwości sprawczych i kosztowych związanych z tym tematem. Na tę chwilę z uwagi na trwające postępowanie nie przewidujemy zmian, ponieważ łączy nas określony kontrakt”. 

Zmian w grafikach nie będzie, odbiory uzależnione od kontraktu 

Do kiedy obowiązuje wspomniana umowa?  Prezydent wyjaśnia, kiedy mieszkańcy spodziewać mogą się ewentualnych zmian na nowy okres.

„Mówimy o  nowym kontrakcie, który po nowym roku będzie mógł obowiązywać po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego – obecny kontrakt obowiązuje do przełomu roku. Nowy kontrakt otworzy nowe możliwości, także ewentualnych renegocjacji, które dadzą możliwość zwiększenia częstotliwości odbiorów, ustalenia nowego kalendarza odbiorów, już z nowym wykonawcą jeżeli takowy zostanie wybrany ” – podsumowuje. 

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej opublikowano już także odpowiedź na interpelację radnego Karasińskiego. Do sprawy odniósł się zastępca prezydenta miasta, Bohdan Bączak. Jak pisze, przy ustalaniu grafików brano pod uwagę dane dotyczące ilości odbieranych odpadów w określonym czasie oraz ich koszty: „Z prowadzonych analiz wynika, że w miesiącach od grudnia do marca ilość odbieranych odpadów jest przynajmniej dwukrotnie niższa niż w pozostałym okresie. Od marca 2022 r. zmieniły się zasady odbioru bioodpadów, które odbierane są jedynie w pojemnikach. Dane odnośnie ilości odbieranych odpadów są analizowane na bieżąco. Po uzyskaniu danych z ilości odebranych odpadów z dwunastu miesięcy od wprowadzenia zmiany zasad odbioru bioodpadów zostanie przeanalizowana zasadność zwiększenia częstotliwości odbierania bioodpadów w okresie zimowym” – podsumowuje wiceprezydent.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy