Reklama

Reklama

Kwalifikacja wojskowa w Zgierzu. Dla Julii to fajna sprawa, choć jest jedną z niewielu dziewczyn

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska

Kwalifikacja wojskowa w Zgierzu. Dla Julii to fajna sprawa, choć jest jedną z niewielu dziewczyn - Zdjęcie główne

Za niestawienie się na komisję wojskową grożą kary. | foto Karolina Wolska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Trwa kwalifikacja wojskowa w Zgierzu i udało nam się porozmawiać z kilkoma uczestnikami.

Reklama

Wezwanie do kwalifikacji wojskowej

W Polsce od 2009 roku nie mamy obowiązkowej służby wojskowej. Jednak wszyscy mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat, są zobowiązani do odbycia kwalifikacji wojskowej.

Udało nam się pojechać na miejsce, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z kilkoma osobami. Spotkaliśmy Julię, która była jedną z niewielu kobiet.

Jestem po szkole mundurowej, więc byłam przygotowana na takie wezwanie. Myślę, że to fajna sprawa, choć nie widzę wielu dziewczyn. Może poza mną dziś były jeszcze trzy. Moim zdaniem dobrze, że to nie jest obowiązkowe dla kobiet. Jeśli będą chciały to znajdą sposób, ale lepiej bez przymusu.

- mówi Julia, absolwentka Liceum Mundurowego w Łodzi.

W tym roku w powiecie zgierskim obowiązek stawienia się na kwalifikację wojskową otrzymało ponad 900 osób. Do komisji stawić muszą się mężczyźni z rocznika 2004. 

Kwalifikacja wojskowa a wojsko

Wewnątrz Powiatowej Komisji Lekarskiej w Zgierzu czekało kilkanaście osób, głównie mężczyzn, ale było też kilka kobiet. Jeden z mundurowych pilnował, by do środka wchodzili tylko interesanci.

Dostałem wezwanie jakoś w kwietniu. Jak trzeba, to trzeba. Najpierw wypełniałem dokumenty, teraz czekam na lekarza, ale sprawnie to idzie. 

- mówi nam Tomek, jeden z wezwanych na kwalifikację wojskową.

Samo stawienie się na wezwanie nie oznacza wstąpienia do wojska. Kwalifikacja wojskowa ma na celu określenie czy obywatele Rzeczypospolitej Polskiej są zdolni do pełnienia służby wojskowej. 

Jestem na etapie szukania kierunku studiów. Myślałem o tym, żeby zostać wojskowym. Wydaje mi się jednak, że na razie będę się starał dostać na bezpieczeństwo narodowe.

- mówi Maciej, tegoroczny maturzysta.

Kobiety na kwalifikacji wojskowej w Zgierzu

Nie tylko mężczyźni stawiają się, by sprawdzić swoją zdolność do służby wojskowej. Kobiety, które urodziły się w latach 1999-2004 muszą stawić się przed komisję, by uzyskać kwalifikację wojskową. Dotyczy to kobiet, które kończą edukację w liceach lub szkołach wyższych, na kierunkach mundurowych.

Mnie to wszystko jedno. Dziewczyny mogą przychodzić. Nie uważam, żeby to było jakieś niesprawiedliwe, że my musimy, a one nie. Nigdy się nad tym szczególnie nie zastanawiałem. 

- dodaje Tomasz, jeden z wezwanych.

Co grozi za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej

Na terenie powiatu zgierskiego kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 8 maja. Wezwani muszą stawić się przy ul. Piątkowskiej 83F w Zgierzu między godziną 11.00 a 18.00. Na ten dzień konieczne jest wybranie dnia wolnego, jednak zostaje on usprawiedliwiony.

Osoby, które nie otrzymały wezwania, a wg wytycznych powinny stawić się na komisję, mają obowiązek to zrobić. Brak imiennej wiadomości nie zwalnia ich z informacji  zamieszczonej w obwieszczeniu wojewody.

Jak możemy przeczytać w obwieszczeniu wojewody łódzkiego, za niestawienie się na kwalifikację wojskową grożą kary. Co więcej, osoba, która unika stawiennictwa, może spodziewać się wizyty policji, która doprowadzi ją do kwalifikacji wojskowej. 

Nie miałem ochoty tu dziś przyjeżdżać. Jednak skoro to obowiązek to musiałem. Przyznali mi kategorię A, choć myślę, że większość taką dostaje. Mam nadzieję, że nigdy do niczego mi się to nie przyda. 

- mówi Michał, jeden z wezwanych na kwalifikację wojskową.

 Kwalifikacja wojskowa w powiecie zgierskim potrwa do 26 czerwca 2023 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy