Matura 2022 w Zgierzu. Ponad 300 zdających
To ostatni rok, w którym egzaminy maturalne odbywają się bez części ustnej. Jako pierwszy odbywa się pisemny egzamin z języka polskiego, w kolejnych dniach - z matematyki, a następnie z języka angielskiego. Od 9 maja zaś rozpoczną się egzaminy dla zdających przedmioty na poziomach rozszerzonych.
- Kończy się system egzaminów dojrzałości oparty na podstawie programowej gimnazjum - wyjaśnia Marek Lipiec, naczelnik Wydziału Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza. - Od przyszłego roku wracają też zupełnie inne standardy egzaminacyjne matur. Będą egzaminy ustne, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie odbywały się z powodu pandemii. Obowiązywały zasady nauki zdalnej, dlatego też zdecydowano się na obniżenie wymagań - podkreśla Marek Lipiec.
W Zgierzu do egzaminów przystąpili maturzyści z czterech szkół średnich. Najwięcej, bo stu trzydziestu zdających, jest w Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym im. R. Traugutta.
- W zeszłym roku aż 98% naszych maturzystów zdało egzamin dojrzałości – mówi z satysfakcją Ewa Sadlak, dyrektor SLO im. Traugutta. - Tym razem też młodzież nie zawiodła, na egzamin stawili się wszyscy, nie było żadnych zwolnień ani incydentów – dodaje.
Rozprawka przysporzyła młodym zgierzanom kłopotów
Tegoroczne tematy matury z języka polskiego budzą różnorakie oceny. Spytani przez nas zaraz po wyjściu z egzaminacyjnych sal uczniowie, nie byli raczej zadowoleni.
- Jestem zaskoczony tegorocznym wiodącym tematem. Wydaje mi się zresztą, że wszystkie były wymagające i sądzę, że to było wyzwanie dla każdego z maturzystów – mówi Jakub z „Traugutta”. - Pierwsza część była raczej łatwa ale druga, czyli rozprawka, mogła sprawić wielu problem – wyjaśnia z kolei Agnieszka.
Teoretycznie zaskoczenia być nie powinno, bo z uwagi na uchwalony przez Sejm Rok 2022 rokiem Romantyzmu Polskiego, łatwo było przewidzieć, że tematy matur będą ściśle związane z tą epoką. Niemniej dla tych, którzy Mickiewicza i jemu współczesnych nie lubią, istotnie matura do łatwych nie należała.
- Moim zdaniem tematy były łatwe i przyjemne – opowiada dyrektor Ewa Sadlak. – Nie widzę powodów do narzekań – kwituje.
A oto trzy tematy wypracowania do wyboru. Zawsze musi zawierać minimum 250 wyrazów.
- Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
- Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Nocy i dni Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury.
- Zinterpretuj utwór Józefa Barana pt. „Najkrótsza definicja życia”
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.