Reklama

Reklama

Matura 2022 w Zgierzu. „To było wyzwanie” - mówi Jakub z „Traugutta”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Zgierza

Matura 2022 w Zgierzu. „To było wyzwanie” - mówi Jakub z „Traugutta” - Zdjęcie główne

Do matury w Zgierzu przystąpiło ponad 300 osób | foto UM Zgierza

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz We wtorek 4 maja punktualnie o godz. 9 ponad trzystu absolwentów zgierskich szkół średnich przystąpiło do egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Poziom trudności tegorocznej matury nie jest jednak zgodnie oceniany przez abiturientów i nauczycieli. Jak wyglądała matura 2022 z języka polskiego w Zgierzu?

Reklama

Matura 2022 w Zgierzu. Ponad 300 zdających

To ostatni rok, w którym egzaminy maturalne odbywają się bez części ustnej. Jako pierwszy odbywa się pisemny egzamin z języka polskiego, w kolejnych dniach - z matematyki, a następnie z języka angielskiego. Od 9 maja zaś rozpoczną się egzaminy dla zdających przedmioty na poziomach rozszerzonych. 

- Kończy się system egzaminów dojrzałości oparty na podstawie programowej gimnazjum - wyjaśnia Marek Lipiec, naczelnik Wydziału Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza. - Od przyszłego roku wracają też zupełnie inne standardy egzaminacyjne matur. Będą egzaminy ustne, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie odbywały się z powodu pandemii. Obowiązywały zasady nauki zdalnej, dlatego też zdecydowano się na obniżenie wymagań - podkreśla Marek Lipiec. 

W Zgierzu do egzaminów przystąpili maturzyści z czterech szkół średnich. Najwięcej, bo stu trzydziestu zdających, jest w Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym im. R. Traugutta. 

- W zeszłym roku aż 98% naszych maturzystów zdało egzamin dojrzałości – mówi z satysfakcją Ewa Sadlak, dyrektor SLO im. Traugutta. - Tym razem też młodzież nie zawiodła, na egzamin stawili się wszyscy, nie było żadnych zwolnień ani incydentów – dodaje.

Rozprawka przysporzyła młodym zgierzanom kłopotów

Tegoroczne tematy matury z języka polskiego budzą różnorakie oceny. Spytani przez nas zaraz po wyjściu z egzaminacyjnych sal uczniowie, nie byli raczej zadowoleni.

- Jestem zaskoczony tegorocznym wiodącym tematem. Wydaje mi się zresztą, że wszystkie były wymagające i sądzę, że to było wyzwanie dla każdego z maturzystów – mówi Jakub z „Traugutta”. - Pierwsza część była raczej łatwa ale druga, czyli rozprawka, mogła sprawić wielu problem – wyjaśnia z kolei Agnieszka. 

Teoretycznie zaskoczenia być nie powinno, bo z uwagi na uchwalony przez Sejm Rok 2022 rokiem Romantyzmu Polskiego, łatwo było przewidzieć, że tematy matur będą ściśle związane z tą epoką. Niemniej dla tych, którzy Mickiewicza i jemu współczesnych nie lubią, istotnie matura do łatwych nie należała.

- Moim zdaniem tematy były łatwe i przyjemne – opowiada dyrektor Ewa Sadlak. – Nie widzę powodów do narzekań – kwituje.

A oto trzy tematy wypracowania do wyboru. Zawsze musi zawierać minimum 250 wyrazów.

  1. Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
  2. Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Nocy i dni Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury.
  3. Zinterpretuj utwór Józefa Barana pt. „Najkrótsza definicja życia”
Czy są łatwe czy trudne – zachęcamy do dyskusji. A już w czwartek sprawdzimy dla Was, jak zgierskim maturzystom poszedł egzamin pisemny z matematyki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy