Reklama

Reklama

Można palić wszystkim poza oponami? Straż Miejska w Zgierzu rozwiewa wątpliwości

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Można palić wszystkim poza oponami? Straż Miejska w Zgierzu rozwiewa wątpliwości - Zdjęcie główne

Wbrew wypowiedziom polityków nie można w domowych piecach palić czym popadnie | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Po niedawnej wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o tym, że można palić wszystkim, poza oponami, wielu Polaków wzięło to sobie do serca. 34-letni mieszkaniec Wejherowa został złapany przez tamtejszą straż miejską na gorącym uczynku, gdy palił w piecu porąbane meble. Zapytany o to, dlaczego, stwierdził, że prezes PiS pozwolił wszystkim palić. Dlatego nie przyjął 500-złotowego mandatu, który nałożyli na niego funkcjonariusze. Teraz sprawa trafi do sądu, a tam kara może już wynieść aż 5 tys. zł. W Zgierzu nad tym, czym palimy także czuwa straż miejska. Jest też pierwszy w tym sezonie ukarany mandatem zgierzanin.

Reklama

Czym palą zgierzanie w piecach?

Na słowa rzucone publicznie przez jakiegokolwiek polityka trzeba brać poprawkę. To jak z telewizyjnymi serialami; niektórzy widzowie uważają, że to nie fikcja, tylko prawdziwe życie. Tymczasem nieodpowiedzialne wypowiedzi partyjnych działaczy nie stanowią od razu obowiązującego nas prawa. A to nie zmieniło się od zeszłego roku. Choć padają zapowiedzi rządu, że będzie można palić w domowych piecach węglem brunatnym, a składy opałów już zaczęły nim handlować, sprawa wcale tak oczywista nie jest.

Ja żadnej ustawy ani rozporządzenia w tej kwestii nie widziałem – stawia sprawę jasno Dariusz Bereżewski, komendant Straży Miejskiej w Zgierzu. - Póki co obowiązuje uchwała Sejmiku Województwa Łódzkiego, która zabrania w naszym regionie spalania węgla brunatnego w domach i mieszkaniach – dodaje.

Zgierscy funkcjonariusze nie dysponują – jak ma to miejsce w niektórych miastach – dronami badającymi dym z kominów, ale nie narzekają. Mieszkańcy sami zgłaszają przypadki podejrzenia palenia przez sąsiadów śmieciami i najczęściej są to skargi bardzo wiarygodne. Strażnicy jadą wówczas na miejsce i sprawdzają, co znajduje się w palenisku. Zazwyczaj już na oko widać, czym niedozwolonym pali właściciel nieruchomości. Gdy jednak sprawa nie jest tak oczywista, wówczas funkcjonariusze pobierają próbki popiołu i wysyłają do specjalistycznego laboratorium w Jastrzębiu-Zdroju. Gdy badanie potwierdzi spalanie w piecu zabronionych substancji, delikwent poza mandatem w wysokości do 1 tys. zł, zostanie także obciążony kosztami badania laboratoryjnego, czyli dodatkowo ok. 500-600 zł. Warto w tym miejscu dodać, że zgodnie z prawem o ochronie środowiska, mamy obowiązek wpuścić strażników miejskich na naszą nieruchomość celem sprawdzenia naszego pieca.

Póki co jesień była w miarę pogodna i ciepła, ale jestem pełen obaw, czym będą palić ludzie, gdy przyjdą mrozy. Już dziś widać po pergolach śmietnikowych, że odpadów wielkogabarytowych jest jakby mniej niż zwykle – dzieli się swoimi obserwacjami komendant Bereżewski.

Brak wystawianych pod śmietniki mebli faktycznie ma prawo budzić przypuszczenia, że zostaną wykorzystane jako opał. Tym bardziej, gdy węgla na składach brak, a gdy już się pojawia, to horrendalnie drogi.

Palenie liści w Zgierzu też niezgodne z prawem

Liście z drzew spadają masłem na dół – śpiewała Krystyna Prońko. Ich kolory budzą zachwyt, dzieci w przedszkolach robią z nich jesienne stroiki. Ale dla właścicieli prywatnych posesji czy ogródków działkowych to nie lada kłopot. Choć proceder ich spalania nie jest już tak powszechny, jak kiedyś, to wciąż ma miejsce, zwłaszcza na terenach rodzinnych ogródków działkowych. Przypominamy więc, że przepisy Ustawy o odpadach zabraniają spalania pozostałości roślinnych na prywatnych posesjach i na terenie ogródków działkowych. Co więcej, liśćmi nie można też palić w domowym piecu. To miasto organizuje selektywną zbiórkę odpadów, w tym biodegradowalnych i tym samym zamyka mieszkańcom możliwość radzenia sobie z nimi na własną rękę. Wyjątkiem są kompostowniki na naszych posesjach, do których instalowania zachęca ratusz nieco niższą opłatą miesięczną za wywóz śmieci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy