Reklama

Reklama

Opał coraz droższy, będzie więcej mandatów za palenie śmieciami? Straż Miejska w Zgierzu wyjaśnia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva/poglądowe

Opał coraz droższy, będzie więcej mandatów za palenie śmieciami?  Straż Miejska w Zgierzu wyjaśnia - Zdjęcie główne

Straż Miejska w Zgierzu podała dane o interwencjach w ubiegłym sezonie grzewczym. Jak będzie w tym roku? | foto Canva/poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Ceny opału przyprawiają o zawrót głowy. Czy mieszkańcy ogrzewający swoje domy będą „ratować się” paleniem innymi materiałami?

Reklama

W ostatnim czasie na naszym portalu mogliście przeczytać o mieszkańcu Zgierza, który po kontroli Straży Miejskiej został ukarany mandatem za palenie niedozwolonymi materiałami. Sytuacja miała miejsce w jednym z domów przy ulicy Sieradzkiej. 

„Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze przeprowadzili kontrolę w jednym z wytypowanych budynków gdzie stwierdzili, wypalanie w piecu odpadów w postaci laminowanych płyt wiórowych i płyt pilśniowych pochodzących ze starych mebli. Wypalanie takich odpadów powoduje emisję do atmosfery bardzo szkodliwych dla człowieka i środowiska benzopirenu, dioksyn i furanów oraz przyczynia się do zwiększenia emisji pyłów zawieszonych, dlatego właściciel nieruchomości ukarany został grzywną w postaci mandatu karnego” – informowała Straż Miejska.

Czym palą zgierzanie? Straż Miejska podaje dane dotyczące interwencji

Palenie w piecach śmieciami czy starymi oponami to od dawna znany problem – czy jest możliwe, że w najbliższym czasie takich interwencji będzie więcej? W składach opału brakuje węgla, jeśli z kolei się pojawia jego ceny zwalają z nóg – w niektórych punktach tona kosztować może już nawet 4000 zł. Czy w związku z tym, Straż Miejska w Zgierzu odnotowuje więcej przypadków palenia „zastępczymi” materiałami?  Zwróciliśmy się z prośbą o informacje na ten temat. 

„Co do zwiększonej ilości zgłoszeń na chwilę obecną jest za wcześnie, aby cokolwiek mówić, gdyż tak naprawę sezon grzewczy jeszcze na dobre się nie zaczął. Jedynie co możemy przekazać to informację, że na przestrzeni ostatnich kilku lat ilość zgłoszeń w wyżej wymienionym temacie utrzymywała się na porównywalnym poziomie. Miejmy nadzieję, że w tym sezonie będzie podobnie, a może nawet mniej” – przekazał Arkadiusz Fortuna, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Zgierzu. 

Czym najczęściej palili mieszkańcy którzy zostali ukarani mandatami?

„Większość niedozwolonych materiałów, którymi mieszkańcy palą w swoich piecach, to głównie laminowane elementy starych mebli. W pojedynczych przypadkach zdarzają się również odpady typu: butelki plastikowe, wykładziny PVC oraz elementy odzieży” – dodaje Arkadiusz Fortuna. 

Jak informuje straż miejska, w ubiegłym sezonie grzewczym odnotowano 183 interwencje w związku z paleniem wspomnianymi materiałami – zarówno wśród osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. W 18 przypadkach kontrole zakończyły się mandatem, 4 osoby otrzymały pouczenia. Do Sądu Rejonowego w Zgierzu skierowano 3 wnioski o ukaranie, 147 interwencji skończyło się natomiast bez uwag. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy