Reklama

Reklama

Ukraińcy mogą zgłaszać się po PESEL. Czy w Zgierzu jest dużo chętnych?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMZ

Ukraińcy mogą zgłaszać się po PESEL. Czy w Zgierzu jest dużo chętnych?  - Zdjęcie główne

Przybyli do Zgierza obywatele Ukrainy zgłaszają się do Urzędu Miasta w celu nadania im numerów PESEL | foto UMZ

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Od 16 marca przybyli do Polski obywatele Ukrainy mają możliwość uzyskania numeru PESEL. W związku z tym, w wielu miastach pod urzędami ustawiają się długie kolejki obcokrajowców. Jak wygląda sytuacja w zgierskim Urzędzie Miasta?

Reklama

W związku z napływem ogromnej fali ukraińskich uchodźców wojennych na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, ci, którzy po 24 lutego 2022 roku przekroczyli polsko-ukraińską granicę oraz mają zamiar pozostać na terytorium Zgierza mają możliwość  otrzymania numeru PESEL oraz założenia Profilu Zaufanego, co pozwoli im korzystać z usług publicznych. W wielu polskich miastach pod urzędami i punktami, gdzie można złożyć niezbędny wniosek ustawiają się ogromne kolejki uchodźców z Ukrainy – takie sytuacje mają miejsce między innymi przed łódzkim Urzędem Miasta. Czy w Zgierzu można się spotkać z podobną liczbą chętnych i czy w związku z wprowadzeniem możliwości starania się o PESEL wydłużono godziny pracy urzędników? 

„Na razie sytuacja jest opanowana. Wczoraj rano mieliśmy trudniejszy moment, ale wydział – jak to się mówi – ogarnął sytuację. Urząd pracował faktycznie dłużej niż zwykle, ale już mamy swój system – zapisujemy ludzi na konkretne dni i godziny. Mam 270 zapisanych osób, otwieramy kolejne stanowisko do obsługi, bo zależy nam na możliwie najszybszym nadaniu tych numerów. Czekamy też na stację mobilną do pobierania odcisków palców, aby móc jeździć w miejsca zamieszkania zbiorowego. Wczoraj udało nam się zarejestrować 40 uchodźców. Szacujemy, że w Zgierzu jest ich około 1000”- poinformowała Renata Karolewska, rzecznik prasowy UMZ. 

PESEL dla obywateli Ukrainy. Gdzie się zgłosić w Zgierzu? 

Przebywający na terenie Polski od 24 lutego Ukraińcy przy dopełnianiu formalności związanych z otrzymaniem numeru PESEL mogą liczyć na wsparcie Wydziału Spraw Obywatelskich UMZ współpracującego z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej im. bł. o. Rafała Chylińskiego w Zgierzu w siedzibie urzędu oraz w formie mobilnej. Do każdego pobranego wniosku należy dołączyć fotografię, a podczas rejestracji pobrane zostaną odciski palców osoby składającej (oprócz dzieci poniżej 12 lat). Gdzie można odebrać wniosek o PESEL?

- Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ulicy Długiej 56

- na stronie internetowej UMZ

- w Urzędzie Miasta Zgierza przy pl. Jana Pawła II 16

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy