Reklama

Reklama

Sesja Rady Miasta Zgierza jak burza. Ekspresowe tempo, nadzwyczajny konsensus

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Przemysław Jagielski

Sesja Rady Miasta Zgierza jak burza. Ekspresowe tempo, nadzwyczajny konsensus - Zdjęcie główne

Tym razem radni zasiedli nie w sali obrad a przed komputerami | foto Przemysław Jagielski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Zakończyła się 51. Sesja Rady Miasta Zgierza. Mimo, że nie obowiązują już obostrzenia związane z pandemią, podobnie jak lipcowe posiedzenie, radni odbyli w trybie zdalnym. Wszystko oczywiście przez wakacje i urlopy, które skutecznie uniemożliwiłyby głosowanie uchwał, gdyby radni musieli stawić się osobiście w urzędzie. A tak, czy to z Mazur czy z Majorki, miejscy rajcy mogli uczestniczyć w obradach.

Reklama

Wyjątkowo szybko, wyjątkowo zgodnie

Sesje w trybie on-line, odkąd zaczęły być praktykowane w ramach obostrzeń pandemicznych, różnią się istotnie w swoim przebiegu od tych stacjonarnych. Radni dużo rzadziej zabierają głos, bo nie ma żywego audytorium, przed którym mogą popisywać się swoimi krasomówczymi umiejętnościami. Także w przypadku poniedziałkowego posiedzenia nie było inaczej i po nieco ponad godzinie przewodniczący Rady ogłosił wyczerpanie porządku obrad. To w zestawieniu z np. czerwcową absolutoryjną sesją, która trwała praktycznie cały dzień, jest imponującym wynikiem. Tym bardziej, że radni głosowali nie jedną, nie dwie, ale aż 16 uchwał, dwie autopoprawki oraz sprawozdanie prezydenta miasta.

To była sesja, której nie było w planie pracy na ten rok, a więc nadprogramowa. Zresztą w lipcu posiedzenie także było ponad założony plan. Ale dzięki temu, że miała charakter zdalny, była sprawne zorganizowana, a uchwały miały charakter raczej porządkujący i nie wzbudzały kontrowersji, to też dyskusji nad nimi praktycznie nie było. Radni byli dziś wyjątkowo zgodni przy podejmowaniu decyzji, ale należy założyć, że w ostatnim roku kadencji, takie sytuacje będą zdarzały się coraz rzadziej – podsumowuje Grzegorz Leśniewicz, przewodniczący RMZ.

Uchwały nie wzbudziły wśród radnych emocji

Na początku zaznaczmy, że wszystkie zaproponowane projekty uchwał zyskały aprobatę większości miejskich rajców, a w zdecydowanej większości, nie tylko tych z koalicji rządzącej, lecz także tych z opozycji.

W trakcie obrad podjęto decyzję o przystąpieniu do sporządzenia planu przestrzennego zagospodarowania terenów przylegających obecnie do wytwórni klejów i zapraw budowlanych Grupy Atlas. Wnioskowała o to sama firma, do której przylegające tereny należą. Należy więc założyć, że przedsiębiorstwo chce rozszerzyć swoją działalność o te właśnie działki. Radni wyrazili także zgodę na zawarcie umowy na dofinansowanie i realizację termomodernizacji budynku komunalnego przy ul. Długiej 43, czyli tego, który przylega od tyłu do budynku ZUS przy ul. Długiej i sąsiaduje „plecami” ze Starym Młynem.

W bardzo zgodnym głosowaniu zaakceptowano ponadto zmiany w budżecie miasta. Aż milion złotych przeznaczono na zwiększenie dofinansowania działalności Miejskich Usług Komunikacyjnych, z uwagi na rosnące ceny paliwa i koszty utrzymania linii autobusowych i tramwajowej. Z wypowiedzi skarbnik miasta Grażyny Meli jasno także wynika, że nie jest to ostatnie w tym roku zwiększenie dotacji dla MUK.

Wiadomo również, że zarezerwowane na bieżący rok środki na kompleksową rewitalizację koryta rzeki Bzury wraz z kanałem zakrytym oraz stawem Cylkego nie zostaną wydane. Zaplanowana inwestycja została przełożona na rok przyszły. Co powinno, a nie sprowokowało żadnych pytań radnych, prezydent Przemysław Staniszewski wystąpił o zgodę na zaciągnięcie pożyczki na zakup samochodu elektrycznego na potrzeby magistratu. Dzięki wyrażonej przez Radę Miasta Zgierza zgodzie, pojawi się możliwość otrzymania dotacji na ten cel w wysokości blisko 100 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pytanie o to, jaki to ma być samochód i dla kogo konkretnie przeznaczony pozostaje jednak bez odpowiedzi. O wyjaśnienia chcieliśmy poprosić rzeczniczkę ratusza – niestety bezskutecznie.

„Ciepłe Mieszkanie”, czyli program wymiany kopciuchów z dofinansowaniem miasta

Podczas obrad Rady Miasta Zgierza przyjęto zasady udzielania dotacji celowych w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie” realizowanego na terenie Zgierza w latach 2022-2025. Każdy mieszkaniec – osoba fizyczna – może ubiegać się o dotację z miejskiej kasy na wymianę dotychczas nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła, którymi ogrzewa swój lokal znajdujący się w wielorodzinnym budynku mieszkalnym.

Warunkiem otrzymania dotacji jest osiąganie dochodu nie wyższego niż 120 tys. zł rocznie oraz nieprowadzenie w lokalu działalności gospodarczej. Osoby o wymienionych zarobkach mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości maksymalnie 35 procent kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 17 i pół tys. zł. Osoby z niższym dochodem otrzymają zwrot kosztów wymiany pieca w wysokości do 65 proc. (do kwoty 26 900 zł) a nawet 95 proc. (do kwoty 39 900 zł). Dofinansowania na wymianę źródła ciepła i instalacji grzewczej nie otrzymają ci zgierzanie, których lokale mogą być podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy