Reklama

Reklama

Świąteczny klimat czy oszczędzanie? Co z iluminacjami w Zgierzu?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: nadesłane

Świąteczny klimat czy oszczędzanie? Co z iluminacjami w Zgierzu? - Zdjęcie główne

zdjęcie archiwalne | foto nadesłane

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz O oszczędnościach w Zgierzu jest ostatnio głośno – między innymi za sprawą słynnego już na całą Polskę „aresztu czajnikowego”. Święta za pasem, jednak czy ze względu na wysokie ceny energii miasto zrezygnuje z corocznych iluminacji, które nadają ulicom bożonarodzeniowego klimatu?

Reklama

Oszczędności w Zgierzu. Czy miasto uruchomi świąteczne oświetlenie? 

Wysokie ceny prądu spędzają sen z powiek nie tylko mieszkańcom Zgierza, ale także właścicielom mniejszych i większych firm oraz władzom miasta. Każdy szuka sposobów na oszczędności i ograniczanie zużycia energii. Czy w tym roku zgierzanie będą musieli obejść się bez świątecznych iluminacji, widocznych na ulicach? Pytanie w tej sprawie skierował do władz radny Łukasz Wróblewski. 

Czy w związku z obowiązkiem obniżenia zużycia energii elektrycznej przez gminę w tym roku zostanie posadowiona instalacja świąteczna i iluminacja? – czytamy w zapytaniu wystosowanym do prezydenta Zgierza. 

Do pisma odniósł się już Przemysław Staniszewski. Jak wynika z odpowiedzi, w tym roku w okresie przedświątecznym i świątecznym oświetlenie, które pojawia się z tej okazji zostanie ograniczone do minimum. 

W tym roku podświetlana będzie tylko choinka na pl. Jana Pawła II, iluminacja drzewek przed Starym Młynem, iluminacja Jeża na skrzyżowaniu ul. 1 Maja i ul. Łódzkiej oraz dwie nakładki na kwietniki na pl. Kilińskiego – odpowiada prezydent Staniszewski. 

Jakie koszty wiążą się z uruchomieniem iluminacji? 

Podświetlenie każdej świątecznej ozdoby jest podłączane pod najbliższą lampę oświetlenia ulicznego. Zużyta przez oświetlenie świąteczne energia elektryczna jest rozliczana łącznie ze zużyciem energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia miasta Zgierza – dodaje. 

O komentarz w sprawie oszczędności na terenie Zgierza zapytaliśmy radnego Wróblewskiego. Czy ograniczenie liczby iluminacji to słuszna decyzja? 

W mieście powinno być miejsce, które tworzy wyjątkową atmosferę świąt. W czasach kryzysu i zgryzot potrzebne są akcenty, które sprawiają radość. Przede wszystkim mieszkańcom jednak żal lodowiska. Ponieważ było popularnym miejscem spotkań i aktywności. A teraz mieszkańcy zostali z tym lodowiskiem ,"na lodzie" – mówi Łukasz Wróblewski. 

Gdzie zdaniem radnego warto szukać oszczędności? 

Jest wiele różnych rozwiązań, ale nie ma tych zdecydowanie najlepszych. Wydaje się, że w Zgierzu nie ma polityki /strategii na przykład w temacie oświetlenia ulicznego. Czy to pomysłów na latarnie z panelami FV czy latarni z czujnikiem ruchu i zmienna siła świecenia. Z drugiej strony mamy problem zanieczyszczenia światłem. 

Radny Wróblewski dodaje także, że jego zdaniem Zgierz nie powinien rezygnować z lubianego przez mieszkańców lodowiska, które decyzją władz miasta, nie będzie w najbliższym czasie z uwagi na koszty nie zostanie uruchomione. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy