Może to wzbudzić emocje szczególnie wśród mieszkańców bloków, a jednocześnie mogą pojawić się niepewności jak podczas wprowadzania segregacji odpadów – jedni będą to robić inni niekoniecznie.
Większe restrykcje przy segregacji odpadów w Zgierzu
Do tej pory sprawdzano, czy do pojemników na papier, szkło, plastik niewrzucane są inne rzeczy, a teraz chcemy, żeby było o krok dalej, czyli czy do zmieszanych nie są wrzucane plastiki, szkło itp., które powinny być gdzie indziej.
- mówi Łukasz Wróblewski, przewodniczący Rady Miasta Zgierza.
W takiej sytuacji, jeśli mieszkańcy nie będą stosować się do wytycznych, będą nakładane kary (podwójna opłata) – identyczne jak w przypadku wrzucania niepożądanych odpadów do kontenerów na odpady segregowane.
Ta zmiana będzie dotyczyła najpewniej przede wszystkim zabudowań wielorodzinnych.
- dodaje.
To może doprowadzić do większej kontroli pergoli przy blokach mieszkalnych – zamykanie ich i montowanie monitoringu.
Składowiska odpadów w Zgierzu
Prezydent przedstawi informacje, jak na ten moment wygląda sytuacja na składowiskach odpadów niebezpiecznych na Borucie, będę pytał też o ogrodzenie terenu. Temat równoległy to składowisko na Szczawińskiej, które wywołało wiele emocji na początku roku.
- wskazuje Łukasz Wróblewski.
Gmina Miasto Zgierz jako właściciel składowiska odpadów niebezpiecznych na wniosek prezydenta zasygnalizowano Zarządowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi potrzebę zorganizowania dofinansowania na zabezpieczenie środowiska na wielkoobszarowym terenie zdegradowanym na dawnych terenach Zakładów Przemysłu Barwników Boruta w Zgierzu.
Wśród zadań wskazano usunięcie odpadów zawierających azbest, zakup mobilnej wieży do monitoringu RTD w wersji max, umowa na odbiór odcieków z terenu składowiska położonego przy ul. Miroszewskiej 54-60, ogrodzenie terenu składowisk przy ul. Miroszewskiej 54-60 i Łukasińskegol5/17 oraz przy ul. A. Struga 30 (z uwzględnieniem przygotowania terenu m.in. z wycięciem drzew).
Konieczny jest także zakup środków ochrony indywidualnej dla pracowników do realizacji celów służbowych na terenie składowisk: detektor wielogazowy, maski przeciwgazowe pełnotwarzowe z filtrami oraz zakup platformy mobilnej z masztem do teledetekcji gazów w celu identyfikacji zanieczyszczeń powietrza i badanie wód podziemnych z piezometrów (raz na rok).
Poza omówieniem działań podjętych na terenie składowiska przy Miroszewskiej, poruszony zostanie także temat wykonania badań i określenie stanu aktualnego składowiska na Szczawińskiej. Wraca temat rekultywacji nieczynnego składowiska odpadów komunalnych i obojętnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.