reklama

Zgierskie ulice, których już nie ma. Słyszeliście o tych nazwach?

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzChoć może się wydawać, że mieszkańcy Zgierza dobrze znają swoje miasto, można zastanowić się jednak, jak dużo wiedzą na temat jego historii. Z zapisków osób interesujących się dawnymi zgierskimi dziejami możemy dowiedzieć się między innymi, jakie ulice i miejsca, których dziś nie znajdziemy już na mapie miasta, mogli odwiedzać jego ówcześni mieszkańcy.
reklama

Te nazwy zniknęły już z mapy Zgierza. Ile z nich znacie? 

O „zaginionych ulicach”, których lokalizację obecnie trudno ustalić pisał w jednym z artykułów Maciej Wierzbowski, wieloletni pracownik UMZ oraz działacz Towarzystwa Przyjaciół Zgierza, znany z popularyzacji lokalnej historii i kultury. Przypomina w nim „nazwy, których już nie ma. Albo zaginęły w zawierusze dziejów, albo pozmieniano je, wytyczono nowe szlaki, ale były”. Jak brzmiały i gdzie najprawdopodobniej przebiegały nieistniejące już ulice? 

Słyszeliście o ulicy Zafolwarcznej? Według M. Wierzbowskiego znajdowała się najprawdopodobniej w okolicy obecnego Pałacu Ślubów, ponieważ w tym właśnie rejonie znajdował się folwark Zegrzany. Jak z kolei dodaje, obecna ulica Piłsudskiego niegdyś nosiła nazwę Starostrykowskiej – można odczytać ją na planach miasta z 1910 roku. W marcu 2022 roku plac przy Szkole Podstawowej nr 4 otrzymał nazwę Skweru im. Umowy Zgierskiej. Dawniej jednak w tym rejonie zlokalizowany był Plac Rybny, a przy ul. Aleksandrowskiej, Plac Garncarski, oba wykorzystywane oczywiście w celach handlowych. Stoiska z rybami można było spotkać tam ponoć jeszcze w latach 40. i 50. Nieopodal z kolei, 200 lat temu przebiegała ulica Gęsia. 

reklama

Doskonale znany każdemu zgierzaninowi Park Miejski im. Tadeusza Kościuszki nazwę tę otrzymał dopiero w 1917 roku. Wcześniej każdy, kto wybierał się tam na wypoczynek, zażywał jego uroków w tak zwanym Ogrodzie Królewskim. 

Z iloma z tych nazw się spotkaliście? Znacie ciekawostki na temat dziejów dawnego Zgierza? Podzielcie się! 

Na podstawie tekstu M. Wierzbowskiego  i "ITZ" Nr 49 (8.-214.12.2009 r.)

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama