Miasto Tkaczy w Zgierzu przykładem dla innych
Zgierz był jednym z miast-prekursorów przemysłu włókienniczego. Przybywający do miasta rzemieślnicy stworzyli osadę, której część zachowała się do dziś. XIX wieczny wzorzec obowiązywał każdego osadnika, stąd właśnie w centrum mieściło się niemal dwieście domów o spójnej architekturze. Obiekty są badane i rewitalizowane w ramach projektu Parku Kulturowego Miasto Tkaczy.
Jesteśmy kolebką architektury drewnianej w nurcie centralnej Polski. Zdecydowanie mamy dobre przykłady tego, co udało się w tym zakresie zrealizować, co jest w trakcie realizacji – myślę, że takie konferencje, które mają możliwość pokazywania nie tylko specjalistom, teoretykom i praktykom rożnego rodzaju naszych przedsięwzięć, ale mówienie w szeroki sposób jak sobie radzić z tematem rewitalizacji – mówił podczas konferencji prasowej w Starym Młynie Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza. – Dużo przedstawicieli młodego pokolenia, które też dzisiaj gościło na naszej konferencji pokazuje, że to nie jest tylko dla nas, dla realizatorów, specjalistów, którzy na co dzień zajmują się tym tematem.
Konferencja zorganizowana przez Urząd Miasta Zgierza i Park Kulturowy Miasto tkaczy otwiera dwuletni cykl spotkań „Zgierskie seminaria o drewnie”.
„Mamy swoją bazę architektoniczną, więc Zgierz jest jak najbardziej predestynowany do tego, by tutaj takie wydarzenie zorganizować. Ale jednocześnie zainteresowanie osób, które nawet po zamknięciu programu konferencji pytały o możliwość wystąpienia oraz szeroki kontekst architektury drewnianej spowodował, że narodził się pomysł tych dwuletnich seminariów. Ich ideą jest wymiana doświadczenia oraz połączenie ludzi, stworzenie platformy do wzajemnych relacji wśród grupy osób, które w całej Polsce tym drewnem się zajmują” – wyjaśnia Anna Małaczyńska, Pełnomocnik Prezydenta ds. Parku Kulturowego Miasto Tkaczy.
Spotkania zrzeszające specjalistów i pasjonatów architektury drewnianej mają także uświadomić, do jakich instytucji i organów zwracać się w sprawach dotyczących zabytków drewnianych i ich ochrony. „Można poszukać rzeczoznawcy, osób które od strony formalnej zajmują się działaniami w budynkach zabytkowych – na tym nam zależy, żeby środowisko mogło być skonsolidowane”, dodaje Anna Małaczyńska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.