Reklama

Reklama

Zgierz wysoko w niechlubnym rankingu miast z najgorszym powietrzem w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Zgierz wysoko w niechlubnym rankingu miast z najgorszym powietrzem w Polsce - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Niedawno opublikowane pomiary jakości powietrza nie są dla Zgierza zbytnio optymistyczne. Miasto zajęło wysokie miejsce w zestawieniu Polskiego Alarmu Smogowego. Szczegóły dotyczące badania znajdują się poniżej.

Reklama

Normy zgierskiego powietrza znacznie przekroczone

Polski Alarm Smogowy jest inicjatywą, która skupia się na działaniach zmierzających do polepszenia jakości powietrza w Polsce. Organizacja współpracuje między innymi z magistratami miast oraz naukowcami. A wszystko po to, abyśmy mogli czuć się bezpiecznie w środowisku, w którym na co dzień żyjemy. PAS rokrocznie publikuje zestawienia miast, w których powietrze jest dalekie od ideału. Rankingi powstają na podstawie rezultatów badań zebranych przez stację Państwowego Monitoringu Środowiska

Całkiem niedawno organizacja przedstawiła swoje najnowsze wykazy, które obejmują okres 2020 roku. Niestety pojawił się w nich Zgierz. Zajął on aż szóste miejsce w zestawieniu miast z najwyższym rocznym stężeniem PM10. Mowa tu o pyle, którego średnica cząsteczek nie przekracza 10 mikrometrów. Ten składnik smogu może zawierać w sobie szkodliwe substancje, które wraz z nim są w stanie przedostać się do środka naszego układu oddechowego.

Choć norma PM10 zalecana przez WHO w ciągu całego roku wynosi 15 mikrogramów na metr sześcienny, Polska ustaliła standardy ponad 2,5 razy większe. Niestety w zgierskim powietrzu średnioroczne stężenie w 2020 wyniosło aż 33 miligramy. I w tym właśnie miejscu dochodzimy do ciekawej konkluzji. Norma krajowa została przekroczona aż 825 razy. Te dane mogą szokować i zastanawiać. Mamy ogromną nadzieję, że następne pomiary w Zgierzu wskażą o wiele niższą wartość.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy