reklama

Plac Jana Pawła II i ul. Długa w czasie wojny. Obejrzyjcie zdjęcia Zgierza z lat 40. [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinachStare zdjęcia pozwalają nam przenieść się w czasie i poznać dawne dzieje miasta. Jakie nazwy nosiły zgierskie ulice w czasie wojny? Jak zmienił się Zgierz na przestrzeni kilkudziesięciu lat? "Wybierzcie się" z nami do lat 40. - zajrzyjcie do galerii i zobaczcie, jak wyglądał wtedy m.in. Park Miejski czy Plac Jana Pawła II.
reklama

Zgierz w latach 40. Jak wówczas wyglądało miasto? 

Niektóre ulice i zakątki Zgierza na przestrzeni lat zmieniły się nie do poznania, niektóre, pomimo zmian i unowocześnień bez problemu poznamy nawet na bardzo starych fotografiach. Przeglądając dawne zdjęcia możemy dowiedzieć się, jaką metamorfozę przeszły miejsca, które mijamy każdego dnia oraz jakie kryją historie. Co działo się z nimi w latach wojennych? 

Przed wybuchem II wojny światowej Seminarium Nauczycielskie w Zgierzu przekształcone zostało w Liceum Pedagogiczne, działało wówczas pod dyrekcją Stefanii Kuropatwińskiej. Inwazja przerwała jednak jego pracę, a w tym czasie w budynku funkcjonował szpital dla żołnierzy niemieckich. Dzisiejszy Plac Jana Pawła II, przez zgierzan nazywany niegdyś Starym Rynkiem, w czasach wojny, nosił nazwę Adolf Hitler Platz. Z kolei jedna z głównych zgierskich ulic, Długa, nazywała się wtedy Hermann Göring Straße.

reklama

Wśród zdjęć znajdziecie między innymi kadry Liceum Pedagogicznego, obecnego Placu Jana Pawła II, ulicy Długiej czy Parku Miejskiego im. Tadeusza Kościuszki. Czy bez problemu rozpoznalibyście te miejsca? Sprawdźcie!

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama