Reklama

Reklama

Dodatkowe pieniądze dla szpitala w Zgierzu. Na co zostaną przeznaczone?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Łódzki oddział NFZ

Dodatkowe pieniądze dla szpitala w Zgierzu. Na co zostaną przeznaczone? - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa z udziałem Anety Zapart dyrektora ds. medycznych ŁOW NFZ | foto Łódzki oddział NFZ

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Szpital w Zgierzu otrzyma dodatkowe 1,3 mln zł. Środki zostaną przeznaczone m.in. na wynagrodzenia pracowników. Czy rzeczywiście pieniędzy wystarczy na pensje dla specjalistów? Co z rosnącymi cenami energii i leków?

Reklama

Inflacja dotyka wszystkich, szpitale też

W maju tego roku Sejm uchwalił obowiązkowe podwyżki płac dla personelu szpitali. Nowe płace weszły w życie w sierpniu. Pieniądze na ten cel miały pochodzić z nowych, wyższych kontraktów leczniczych. Jak zwykle okazało się jednak, że większość szpitali powiatowych dostała w nowych kontraktach za mało pieniędzy, aby móc wypłacać podwyżki. Związek Powiatów Polskich przygotował nawet listę 125 szpitali w kraju, którym zabrakło na dodatkowe regulacje.

Problemy finansowe szpitali powiatowych spowodowała nie tylko nakazana przepisami podwyżka płac. Razem z inflacją rosną wydatki placówek na leki, na zakup energii, ogrzewanie, a także na zakup artykułów spożywczych na posiłki dla pacjentów. 

Dodatkowe pieniądze dla szpitali w Łódzkiem 

Prawie 19 mln zł wsparcia trafi do siedmiu szpitali w naszym województwie, które mają problem ze zbilansowaniem budżetu — podał w środę 5 października łódzki NFZ. Szpitale będą otrzymywały przez 10 miesięcy, do czerwca 2023 r. przeznaczone zostaną m.in. na wynagrodzenia pracowników.

Mechanizm restrukturyzacyjny przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia na polecenie ministra zdrowia dotyczy szpitali, u których wzrost wartości kontraktów netto, m.in. po wprowadzonej od 1 lipca zmianie wycen procedur medycznych, nie przekroczył 16 proc. Pieniądze trafią do nich przez wprowadzenie specjalnego współczynnika korygującego, który wyliczany jest indywidualnie.

- Przez najbliższe 10 miesięcy musimy zastanowić się, co można zmienić, co wymaga wsparcia, jakie rodzaje świadczeń rozwijać. Wszystkim szpitalom służymy naszymi analizami i pomocą mówi Aneta Zapart, dyrektor ds. medycznych ŁOW NFZ.

Najwyższe dofinansowanie w naszym województwie dostał szpital w Szpital w Opocznie, gdzie dofinansowanie wyniesie 4,6 mln zł. Kolejno największe dofinansowania dostaną:

  • SP ZOZ w Wieluniu - 4,4 mln zł,
  • w Łęczycy - 3,7 mln zł,
  • WSS Pirogowa w Łodzi - 2,4 mln zł,
  • Szpital w Zgierzu -1,3 mln zł,
  • WSZ w Skierniewicach – 1,2 mln zł
  • ZOZ w Łowiczu – 795 tys. zł.

Kolejne rozwiązania, które wspierają budżet szpitali to: zmiana wycen (przygotowana przez Agencję Oceny i Taryfikacji) w kluczowych, szczególnie dla szpitali powiatowych obszarach, czyli internie, SOR i izbach przyjęć oraz w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Z tytułu wzrostu ryczałtu w SOR i IP szpitale w Łódzkiem otrzymają na IV kwartał 2022 r. o 7,2 miliona więcej. Zmiany w wycenie nocnej i świątecznej opieki lekarskiej dotyczą 22 szpitali, które prowadzą poradnie nocnej pomocy. W sumie placówki dostaną w ostatnim kwartale br. o  1 073 091 zł więcej niż do tej pory.

Zapytaliśmy szpitale w Zgierzu i w Łodzi, jak dużym wsparciem są dodatkowe pieniądze, czekamy na odpowiedź.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy