Utylizacja odpadów i likwidacja składowiska jest marzeniem wielu zgierzan. W ostatnich tygodniach straż dwukrotnie gasiła pożar składowiska, który zapalił się najprawdopodobniej z powodu reakcji biologicznych, jakie tam zachodzą. Od lat trwa walka z systemem i apel mieszkańców o zajęcie się składowiskiem i zlikwidowanie „bomby ekologicznej”. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadzał kontrole zanieczyszczenia gleby i wody. Wielokrotnie wzywano do likwidacji składowiska.
Gmina Miasto Zgierz starała się przejąć teren składowiska, by go zlikwidować. Po długich oczekiwaniach jest szansa na zmianę, nie wiadomo jednak kiedy dokładnie ona nastąpi.
Utylizacja niebezpiecznych odpadów na składowisku chemicznym „Boruta” w Zgierzu
Mieszkańcy niejednokrotnie byli światkami, jak nad miastem rozciągała się chmura dymu o drażniącym zapachu. Teren składowiska wciąż nie daje o sobie zapomnieć i powstają na nim mniejsze pożary. Ponadto, tereny za Bzurą są ogólnodostępne i ludzie mogą mieć bezpośredni kontakt z metalami ciężkimi.Pojawiła się realna szansa, aby zniknęło składowisko, które od lat niepokoi mieszkańców Zgierza i okolic. Sejm przegłosował ustawę o „wielkoobszarowych terenach zdegradowanych”. Dzięki niej składowisko czeka kompleksowa rewitalizacja.
Mogę zapewnić za ministerstwo środowiska, że środki na to składowisko będą na sto procent. To są w skali pięciu miast miliardy złotych. Rozpoczęliśmy ten proces i myślę, że w ciągu kilku lat Zgierska bomba ekologiczna zostanie zlikwidowana.
- mówi Marek Matuszewski, poseł PiS.
Na liście składowisk, które mają zostać zrewitalizowane w województwie łódzkim, znalazł się również teren po Zakładach Włókien Chemicznych „Wistom” w Tomaszowie Mazowieckim. Poza tym uwzględniono składowiska w Jaworznie, Bydgoszczy i Tarnowskich Górach.
Likwidacja składowisk niebezpiecznych odpadów
W Sejmie uchwalono przyznanie funduszy na likwidację i rewitalizację terenów po zakładach „Boruta”. Obecnie ustawa jest w Senacie, a następnie trafi do Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Jeśli prezydent ją podpisze, to wejdzie ona w życie po 14 dniach od ogłoszenia.Nie wiadomo, ile czasu potrwa utylizacja i rewitalizacja niebezpiecznych składowisk odpadów chemicznych po zakładach „Boruta”. Jeśli uda się przeprowadzić likwidację, mieszkańcy Zgierza z pewnością będą mogli odetchnąć z ulgą.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.