reklama

Mieszkańcy Zgierza pełni obaw. Pojawiły się plany rekultywacji składowiska na Rudunkach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska

Mieszkańcy Zgierza pełni obaw. Pojawiły się plany rekultywacji składowiska na Rudunkach - Zdjęcie główne

Składowisko odpadów komunalnych i obojętnych w Zgierzu | foto Karolina Wolska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzZamknięte składowisko odpadów komunalnych i obojętnych na ulicy Szczawińskiej w Zgierzu ma doczekać się rekultywacji i zabezpieczenia terenu. Wybrano konkretną firmę, ale mieszkańcy protestują.
reklama

Prześwietlenie historii firmy, która ma zająć się rekultywacją składowiska, sprawia, że mieszkańcy obawiają się tragedii. Nie zgadzają się na podpisanie uchwały. Co na to radni?

Składowisko odpadów w Zgierzu

Wysypiska śmieci i gromadzenie odpadów to poważny temat dla mieszkańców miast. Zwiększa się ilość produkowanych odpadów, a tym samym zwiększa się problem ich utylizacji. Dla Zgierza to drażliwy temat, szczególnie po poważnym pożarze z 2018 roku, którego dogaszanie trwało około tygodnia.

W Zgierzu pojawił się kolejny temat składowiska, tym razem na ulicy Szczawińskiej – składowisko odpadów komunalnych i obojętnych. Mieszkańcy obawiają się, że historia może się powtórzyć. Powodem nie jest jednak chęć uprzątnięcia i rekultywacji terenu składowiska, ale firmy, która miałaby się tym zająć.

reklama

Ponad dwadzieścia lat temu mieszkańcy Rudunek protestowali przeciwko temu składowisku, na ulicy Szczawińskiej, które zostało zamknięte, dlatego, że w piwnicach gromadził im się metan. Groziło to katastrofą budowalną, zawaleniem się budynków czy pożaru. Oprócz tego biegające szczury i insekty.

- mówi Krzysztof Wojtalik z Zielonego Zgierza.

Obawy mieszkańców Zgierza

Po publikacji na Zielony Zgierzu informacji o możliwej rekultywacji składowiska przez wybraną firmę, w komentarzach rozpętała się burza. Większość komentujących sprzeciwia się prowadzeniu działań przez firmę, która prowadziła podobne inwestycje w innych częściach Polski.

Kolejny raz mówię „nie wierzę”, bo to nie może dziać się naprawdę. A jednak. Czy Zgierz już zawsze będzie kojarzył się ludziom w kraju ze składowiskami śmieci?

reklama

- pyta pani Iwona.

Składowisko w Sławęcinie (gm. Grabów) zostało wydzierżawione firmie na 33 lata. W 2018 roku spłonęło, podobnie jak składowisko w Grabowie, które również miało być poddane rekultywacji przez tę firmę.

Firma, która od 6 lat nie złożyła sprawozdania finansowego do KRS, otrzymuje umowę użyczenia terenu na 37 lat. Moje miasto. Takie piękne.

- komentuje sprawę pan Marcin.

Lokalna prasa informowała również, że według świadków na ww. składowiska mimo zamknięcia i okresu rekultywacji wciąż miały pojawiać się nowe odpady. Jak udało się ustalić firma, która miałaby zająć się rekultywacją składowiska w Zgierzu, jak również produkcją energii odnawialnej ma kapitał zakładowy 5 tys. zł, ponadto ostatnie sprawozdanie z działalności firmy pojawiło się w 2023 roku za rok 2018. Wynika z niego, że w tamtym momencie firma była zadłużona na ponad 2,5 mln zł. Ogromne koszty, jakie wiążą się z rekultywacją terenu w oczach mieszkańców i społeczników podają w wątpliwość wybór tej firmy.

reklama

Dzierżawa miałaby potrwać 37 lat i jak informuje magistrat, rok przewidziano na opracowanie dokumentacji, sześć lat na rekultywację, a pozostałe trzydzieści lat teren miałby być pod stałą obserwacją z możliwością wprowadzenia odnawialnych źródeł energii (np. fotowoltaika). Uchwała w sprawie przekazania terenu pod rekultywację tej firmie będzie podjęta na najbliższej Sesji Rady Miasta.

Mieszkańcy zapowiadają protest

Przypominamy, że składowisko zostało zamknięte, a pierwszy termin rekultywacji terenu minął w 2005 roku. Od 2015 roku obowiązek rekultywacji składowiska spadł na włodarzy Zgierza, jednak dotychczas nie udało się przeprowadzić rekultywacji. Mimo zamknięcia terenu wciąż pojawiają się tam nowe odpady, a na drodze wjazdowej widać ślady po ciężkich samochodach.

reklama

Jestem przeciwny podpisaniu uchwały. Nic nie wiemy o firmie, a wieści, które pojawiają się w Internecie, są niepokojące. […] Nie sądzę, żeby ta uchwała uzyskała wymaganą większość.

- mówił dla TuZgierz.pl Grzegorz Leśniewicz, przewodniczący Rady Miasta Zgierza.

Mieszkańcy zapowiadają, że pojawią się w urzędzie w poniedziałek, 26 lutego o godzinie 16.15, podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama